V Arktíde našli množstvo teplomilných baktérií

29.9.2009 16:17:56 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1745x

Vedci z Kalifornskej univerzity pod vedením Caseya Huberta zachytili množstvo teplomilných baktérií v zmrznutých sedimentoch Severného ľadového oceána pri Špicbergoch. Baktérie sú príležitosťou na výskum morských prúdov z horúcich oblastí, ktoré by mohli naznačovať niečo o neobjavených pobrežných ložiskách ropy.

 

Teplomilné baktérie, termofily, žijú v Severnom ľadovom vo forme spór, latentných foriem, ktoré vydržia nepriaznivé podmienky a vyčkávajú na lepšie časy. Experimentálna inkubácia pri 40 až 60 °C oživili spóry, ktoré zrejme prišli z väčších hĺbok oceána.

„Genetická podobnosť s baktériami z horúcich ložísk ropy pri pobreží je zarážajúca,“ povedal Hubert. „Očakávame, že ďalší výskum objasní pôvod týchto mikróbov. Mohlo by to mať zaujímavé využitie, ak by skutočne prichádzali z presakujúcich ložísk ropy.“

Pretože tieto baktérie sú anaeróbne, ich množstvo a neustály prísun do sedimentov by mohli znamenať, že pochádzajú z prostredia bez kyslíka. Hubert si myslí, že jeden zdroj by mohol byť stlačený rezervoár ropy, z ktorého sa dostanú k hladine baktérie spolu s unikajúcimi uhľovodíkmi. Iný zdroj by mohol byť spojený s morskými prúdmi, ktoré cirkulujú cez teplé miesta oceána známe sopečnou činnosťou.

Spóry môžu byť možnosťou nájsť v oceáne horúce miesta a tiež pochopiť biodiverzitu. Dominantné druhy baktérií zakrývajú v prostredí menšie skupiny, ktoré akoby neprispievali k fungovaniu systému. Termofily v studenom oceáne by mohli poslúžiť pochopeniu, ako zabezpečujú biodiverzity malé bunky, ktoré sa pasívne rozptýlia vo veľkých vzdialenostiach.

originál článku