Hľadanie mimozemského vysielania

6.2.2007 13:52:54 | Q
Astronomy.com | Počet zobrazení: 130038x

Súbor teleskopov, ktoré budujú v Austrálii, by mohol zachytiť rádiové signály vysielané zo vzdialenosti 30 svetelných rokov.

 

Astronómovia navrhli zlepšenú metódu hľadania inteligentného mimozemského života pomocou zariadení, z ktorých jedno s označením MWA-LFD (The Low Frequency Demonstrator of the Mileura Wide-Field Array) práve teraz konštruujú v Austrálii. Zariadenie by mohlo teoreticky zaznamenať známky civilizácií okolo niektorej z 1000 najbližších hviezd.

Namiesto pátrania po úmyselnom vysielaní sa vedci chcú zamerať na zachytenie náhodných šumov unikajúcich z mimozemských civilizácií. Nový stroj bude slúžiť na zachytávanie frekvencií v rozsahu 80 – 300 MHz, ktoré sú používané aj na Zemi.
Na Zemi sú najväčšími vysielačmi vojenské radary, televízia a rádio. Ak podobné vysielanie existuje aj na iných planétach, MWA-LFD by ho mohlo zachytiť.

Vedci predpokladajú, že zariadenie by mohlo po mesiaci činnosti zachytiť signály zo vzdialenosti asi 30 svetelných rokov, čo je vzdialenosť, ktorá zahŕňa približne 1000 hviezd. Silnejšie vysielanie bude možné zachytiť aj z väčších vzdialeností.

Ak by bolo vedci zachytili mimozemské vysielanie, mohli by pomocou neho určiť charakteristiky zdrojovej planéty – rýchlosť rotácie a dĺžku roka na planéte. Spolu so znalosťami o hviezde v strede sústavy by mohli vedci určiť teplotu na planéte a odhadnúť prítomnosť tečúcej vody ako nutnej podmienky života.

originál článku