Wi-Fi signál vidí cez stenu

5.10.2009 17:50:08 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2253x

Vedci z Utahskej univerzity zistili, že zmeny v sile signálov bezdrôtových sietí možno použiť na „sledovanie“ pohybu ľudí na druhej strane dverí alebo za stenou.

 

Joey Wilson a Neal Patwari zachytili pohyb meraním sily signálu rádiových vĺn medzi uzlami zariadení bezdrôtovej siete. Pohybujúci sa ľudia predstavovali zmenu sily signálu. Obraz pohybu v priestore umožňuje množstvo zariadení, ktoré v ňom navzájom komunikujú všetkými smermi. Technika sa nazýva rozdielové rádiové topografické snímanie.

Wilson a Patwari vytvorili sieť s 34 uzlami v dome mimo obývačky a dokázali zachytiť pohyb vo vzdialenosti metra od steny. Zatiaľ vedia zachytiť pohyb, nie vytvoriť obraz, sú však presvedčení, že v budúcnosti bude možné aj to. Tiež si myslia, že dokážu zlepšiť presnosť aj s menším počtom uzlov siete. Tvrdia tiež, že by pridanie GPS do každého uzla umožnilo identifikovať jeho pozíciu a tým by bol obraz pohybu ešte presnejší.

Vedci si myslia, že systém nájde uplatnenie pri hľadaní a záchrane ľudí, napríklad pri vyhľadávaní ľudí uviaznutých pod troskami domov po zemetrasení. Vedci predpokladajú, že záchranári použijú bezdrôtové technológie, pomocou ktorých vytvoria Wi-Fi sieť okolo miesta nehody a tak budú môcť zistiť prítomnosť ľudských tiel.

Výhodou tejto techniky, oproti iným, ktoré tiež vidia za stenu, je jej cena, pretože jednotlivé uzly siete sú lacné a vyrábajú sa sériovo. Nevýhodou je možné využitie systému vtieravými susedmi, sliedičmi alebo zlodejmi ako aj rozpor v otázkach zachovania práva na súkromie jedinca.

originál článku