Prečo najlepší futbalový tím nezvíťazí vždy?

5.10.2009 18:35:04 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1442x

Nedávny výskum ukázal, že vo futbale existuje vysoká štatistická pravdepodobnosť, že zo zápasu vyjde víťazne slabšie družstvo.

 

Gerald Skinner a Guy Freeman z Marylandskej univerzity použili Bayesovksý prístup na analýzu futbalových zápasov v množstve súťaží. Autori predpokladali, že ak zápas skutočne odhalí, kto je lepší, nemôže dôjsť k nezhode v trojici zápasov (tím A vyhrá nad B, ten nad C a C vyhrá nad A).

Analýza výsledkov Majstrovstiev sveta v roku 2006 zistila, že takýchto nezhôd bolo medzi všetkými trojicami zápasov 17 %, čo nie je oveľa lepšie ako očakávaný náhodný výsledok 25 %. Vedci zistili, že najlepší tím mal na turnaji v roku 2006 len 28 %-nú šancu na víťazstvo.

Pri súčasných pravidlách nie je podľa odborníkov možné určiť mieru istoty, že mužstvo zvíťazí. Zápas by musel pokračovať nadstaveným časom, kým by nebol gólový rozdiel dostatočný na preukázanie lepšieho družstva.

Fanúšikovia futbalu však určite ocenia, že pred zápasom nikto presne nevie, ktoré družstvo zvíťazí. Pretože to by už futbal nebol zaujímavý.

originál článku