ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nobelova cena za skrotenie svetla

6.10.2009 16:58:41 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2761x

Nobelovu cenu za fyziku si rozdelia Charles Kao, Willard Boyle, a George Smith.

 

Kaoa navrhli vedci za prácu na vývoji optických káblov, malých vlákien skla, ktoré vedú telefónne a sieťové údaje vo forme svetla.

Boyle a Smith sú známi vynálezom CCD (Charged Coupled Device – zariadenie s viazanými nábojmi), ktoré je srdcom takmer každého digitálneho fotoaparátu.

Švédska kráľovská akadémia vied, ktorá ceny udeľuje, rozhodla, že polovica ceny pôjde Američanovi Kaovi, ktorí pochádza zo Šanghaja. Jeho prispením mohli vedci v 60. rokoch posunúť optické vlákna na novú úroveň – vzdialenosti, na ktoré bolo možné prenášať signál, sa niekoľkonásobne predĺžili.

Kaov tím objavil prostriedky na dramatické zlepšenie čírosti a efektivity skla používaného na výrobu vlákien. Dnes sú optické vlákna oporou komunikačného veku. Káble podobné vlasu prenášajú po našej planéte údaje vo forme pulzov svetla. Na tomto princípe sú postavené telekomunikačné a internetové siete.

Druhú polovicu ceny si rozdelia Boyle a Smith z Bell Laboratories. Ich skupina vytvorila v roku 1969 prvý digitálny senzor, CCD. Senzory CCD sú založené na slávnom Einsteinovom pozorovaní fotoelektrického javu. Pri tomto jave rozrušia častice svetla dopadajúce na materiál jeho elektrónovú štruktúru. Toto dokáže CCD senzor zachytiť a previesť na elektrický signál.

Výzva pri tvorbe senzora obrázku bola v zachytení signálu z množstva pixlov v krátkom čase. Boyle a Smith sa výzvy chopili a podľa slov komisie „spôsobili revolúciu vo fotografii, keď sme vedeli svetlo zachytiť aj elektronicky a nie len na film“.

Technológia priniesla fotografie pre masy, ale tiež zmenila vedecké pozorovanie. Špeciálne detektory sú prítomné vo všetkých vesmírnych misiách. Používa ich napríklad Hubbleov teleskop. Pomocou nich vznikli aj živé obrázky z planéty Mars.

Nobelova cena, ktorá sa udeľuje za fyziku, chémiu, medicínu, literatúru, mier a ekonómiu predstavuje 10 miliónov švédskych korún. Oveľa vzácnejšie sú však medaila a diplom.

V pondelok udelili aj Nobelovu cenu za medicínu, ktorou ocenili výskum telomér, prirodzených zakončení chromozómov. Výskum posunul ľudské poznanie v oblastiach starnutia, rakoviny a kmeňových buniek.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,26
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.