ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Saturn má nový prstenec

8.10.2009 14:09:45 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2526x

Okolo Saturnu vedci objavili obrovský, nový prstenec.

 

Zmes prachu leží asi 13 miliónov kilometrov od planéty, čo je asi 50-krát viac než je vzdialenosť ostatných prstencov, navyše je v inej rovine.

Vedci povedali, že tenký prstenec je pravdepodobne tvorený sutinami pochádzajúcimi z mesiaca Phoebe pri malých kolíziách. Myslia si, že prach migruje smerom k planéte, kde ho pohltí iný mesiac Saturna, Iapetus.

Objav by mal vyriešiť dlhotrvajúcu záhadu, prečo je Iapetus v tvare orecha dvojfarebný a má jednu stranu výrazne tmavšiu.

„Je to v skutočnosti čelná zrážka. častice sa o mesiac rozplesknú ako muchy o sklo,“ povedala Anne Verbiscerová z Univerzity vo Virginii.

Pozorovania materiálu na povrchu mesiaca Iapetus naznačujú, že by mohlo ísť o materiál podobný so štruktúrou mesiaca Phoebe.

Nový objav je prevratný, pretože nič podobné v Slnečnej sústave neexistuje. Ľahšie identifikovateľným prstencom Saturna je zmes ľadu a prachu označovaná ako prstenec E, ktorý sprevádza obežnú dráhu mesiaca Enceladus. Obkolesuje planétu vo vzdialenosti 240 000 kilometrov.

Nový prstenec nie je len širší, ale aj naklonený o 27 stupňov oproti rovine, v ktorej sa nachádzajú známe prstence. Už len toto je dobrým ukazovateľom vzťahu s Phoebe, ktorý tiež obieha okolo Saturna po špecifickej ceste.

Vedci predpokladali, že tento prsteň existuje a Spitzerov vesmírny teleskop im poskytol dobrú možnosť dokázať to.

Observatórium americkej vesmírnej agentúry je dobre vybavené na zachytenie infračerveného signálu, ktorý by mal prichádzať od chladných zrniečok prachu veľkých 10 mikrónov (milióntin metra). V prstenci sa pravdepodobne nachádzajú rôzne veľké častice.

Modelovanie naznačuje, že tlak slnečného svetla potlačí menšie častice k obežnej dráhe mesiaca Iapetus, ktorý obieha okolo Saturna vo vzdialenosti 3,5 milióna kilometrov.

„Častice sú veľmi malé, preto je prsteň veľmi jemný. Ak by ste boli priamo v ňom, v skutočnosti by ste si to ani nevšimli,“ povedala Verbiscerová. „V kubickom kilometri prstenca je len 10 až 20 častíc.“

Vedcom sa podarilo vypočítať, že všetky častice z prstenca by vyplnili kráter na Phoebe s priemerom asi jeden kilometer. Mesiac je veľkým pôvodcom prachu, pretože vo svojej histórii zažil už množstvo kolízií s inými vesmírnymi objektmi.

„Máme tu dymovnicu,“ povedal prof. Carl Murray pracujúci pre sondu Cassini, ktorá v súčasnosti skúma systém Saturna. „Vieme, že z nej pochádza poprašok na mesiaci Iapetus. Týmto sme vyriešili niekoľko záhad planéty Saturn.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,93
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.