Prvé udržateľné auto jazdí na čokoládu a súťaží vo Formule 3

8.10.2009 17:21:49 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2035x

Môže v skutočnosti fungovať myšlienka ekologického motoristického športu? Podľa vedcov z University of Warwick áno. Vo svojom výskume vytvorili pretekárske auto pre Formulu 3, ktoré je trvalo udržateľné.

 

Auto je vyrobené z ľanových a recyklovaných uhlíkových vlákien, recyklovanej živice a mrkvovej drene. Funguje na biopalivo vyrobené z čokolády a živočíšnych tukov a ako mazivo používa rastlinné oleje. Nie je to len auto priateľské k životnému prostrediu, je tiež rýchle. Má maximálnu rýchlosť 220 km/h a z 0 na 97 km/h zrýchli za 2,5 sekundy.

S podporou Lewisa Hamiltona a Adama Carrolla z F1 bude mať auto svoj prvý súťažný štart na okruhu Formula 3 Championship. Tím jeho tvorcov dúfa, že tak všetkým dokážu možnosť výroby rýchleho závodného auta z udržateľných materiálov.

Podľa Kerry Kirwana, ktorý viedol výskum môže byť udržateľnosť a ekologickosť „sexy, zábavná a rýchla“. Ukazuje sa podľa neho, že hoci mnohí považujú motoristický šport za zbytočne nákladnú vec, môžu v budúcnosti ľudia pretekať aj ekologicky.

Viac informácií o ekologickom aute (aj video)
originál článku