Globálne otepľovanie predstavuje hrozbu pre zdravie

6.2.2007 15:32:30 | Q
Canadian press | Počet zobrazení: 2287x

Experti tvrdia, že globálne otepľovanie nie je hrozbou len pre ekológiu, môže tiež spôsobiť veľké zdravotné problémy.

 

Odborníci z Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu zverejnili správu o stave svetovej klímy. Predpovedajú, že otepľovanie bude vďaka skleníkovým plynom pokračovať bez ohľadu na kontrolu znečistenia. Výsledkom budú veľké suchá, ničivé záplavy, stúpajúce hladiny morí a zúrivé búrky.

S 90-percentnou istotou tvrdia, že hlavnou príčinou otepľovania je ľudská aktivita.

So zmenou klímy súvisia aj zdravotné riziká. So záplavami súvisí kontaminácia vodných zdrojov, ktorá môže spôsobiť šírenie infekčných ochorení. Suchá môžu viesť až k zániku života v niektorých afrických regiónoch. Vedci sa tiež obávajú šírenia chorôb prenášaných hmyzom ako malária, žltá horúčka alebo encefalitída. Už dnes zaznamenávajú lekári zvýšené šírenie infekčných chorôb do nových oblastí vďaka otepľovaniu a rastúcemu množstvu zrážok.

Znečistenie vzduchu je vďaka spaľovaniu fosílnych palív tiež stále väčšie a spôsobuje rad dýchacích a kardiovaskulárnych problémov. S oteplením súvisí aj zvýšený výskyt peľu a riziko vzniku plesňových ochorení.

Vedci tvrdia, že jedinou ochranou je zmena prístupu k liečeniu chorôb a k prevencii. Ak to nezmeníme, čaká nás veľmi neveselá budúcnosť.

originál článku