ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Šimpanzy si pomôžu. Ale len niekedy dobrovoľne

22.10.2009 16:44:37 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1841x

Vedci si dlho lámali hlavu nad otázkou evolúcie altruizmu. často ju popisovali princípom „pomôžem ti, pretože očakávam, že z toho niečo budem mať“. Nový výskum šimpanzov na Kjótskej univerzite však ukázal, že si vedia pomôcť aj bez priameho osobného profitu, hoci častejšie pomáhajú na požiadanie, nie celkom dobrovoľne.

 

Shinya Yamamoto a kolegovia skúmali šesť párov šimpanzov (tri matky s potomkom a tri dospelé páry, ktoré neboli v príbuzenskom vzťahu) v dvoch rôznych experimentoch, ktoré mali overiť, či podá šimpanz svojmu druhovi nástroj aj keď z toho on nebude mať prospech. V oboch experimentoch boli šimpanzy v dvoch oddelených sklenených búdkach. V jednom experimente mal šimpanz získať slamku na vypitie džúsu, v druhom mu mal partner podať palicu, ktorou by si nápoj za odmenu pritiahol naspäť do búdky.

V prvom experimente mali šimpanzy prístup k opačnému nástroju, ktorý potrebovali. V druhom mali matky a ich potomkovia len úlohu darcu alebo príjemcu, nemohli mať výhodu z poskytnutia pomoci.

Vedci zistili, že šimpanzy spontánne podali svojmu partnerovi nástroj, aby mu pomohli. Došlo k tomu väčšinou až po tom, ako partner vyjadril svoju potrebu a to aj vo chvíli, keď z toho pomáhajúce zviera nemohlo profitovať a aj keď šimpanzy neboli v príbuzenskom vzťahu.

„Komunikácia medzi šimpanzmi hrá dôležitú úlohu v ich altruizme,“ povedal Yamamoto. „Ľudia iným môžu pomôcť aj bez toho, aby ich požiadali, šimpanzy to spravili len zriedka.“

Pomôcť na požiadanie môže byť ekonomickejšou a efektívnejšou stratégiou. Altruistické správanie podľa definície neposkytuje konateľovi priamy prospech. Náznak potreby pomoci je pre jej poskytovateľa zárukou, že jeho altruistické správanie nebude zbytočné. Preto je pomoc na požiadanie vždy účinná. Tento druh altruizmu mohol stáť pri jeho zrode v evolúcii ľudského pokolenia.

Otázkou pre budúci výskum je, či je altruizmus v pravom zmysle slova výsadou ľudí. Niektoré primáty totiž preukazujú určité znaky nezištnej pomoci, hoci doteraz nie je jasné, či ich správanie neovplyvňujú vonkajšie faktory.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,73
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.