Najrýchlejší superpočítač modeluje pôvod neviditeľného vesmíru

27.10.2009 17:00:53 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2685x

Podľa niektorých vedcov je tmavá energia hlavnou pomôckou pri vysvetlení fungovania vesmíru.

 

„Vesmír sa zväčšuje a súčasne zrýchľuje, preto buď existuje obrovská medzera v pochopení fyziky, alebo existuje zvláštna forma hmoty, ktorá dominuje vesmíru a tvorí asi 70 % jeho obsahu – tmavá energia,“ povedal Salman Habib z Národnéh laboratória Los Alamos v USA. „Tmavej hmoty je navyše vo vesmíre päťkrát viac než bežnej hmoty. Vieme to z mnohých pozorovaní, jej pôvod však stále nepoznáme.“

Habib vytvoril počítačový model, ktorý síce modeluje len zlomok dostupného vesmíru, aj tak však potrebuje najvýkonnejší počítač súčasnosti, pretože rovnako ako vesmír je nesmierne rozsiahly. Základnou jednotkou modelu je častica s hmotou miliardy sĺnk, v modeli je takýchto jednotiek asi 64 miliárd.

Model je jednou z najväčších simulácií rozloženia hmoty vo vesmíre a jeho cieľom je hľadať koncentrácie hmoty veľké ako galaxie za hranicou bežných pozorovaní oblohy.

„Chceme pochopiť ako kompletnejšie a presnejšie popísať pozorovateľný vesmír,“ povedal Habib. „Dnes ale potrebujeme na skutočne rozsiahly vedecký výskum superrýchle počítače.“

Model Roadrunner Universe sa spolieha na hierarchický mriežkovo-časticový algoritmus, ktorý najviac vyhovuje architektúre počítača Roadrunner. Roadrunner je najvýkonnejší počítač sveta, ktorý za sekundu vykoná bilión operácií.. Vedci tiež museli vytvoriť softvérový framework, ktorý spracúva rozsiahle údaje z databázy simulácie.

„Našim cieľom je posunúť poznanie o tri rády. Som si istý, že naše dielo bude niekoľko ďalších rokov kľúčovým nástrojom na skúmanie správania neviditeľného vesmíru,“ povedal Habib.

originál článku