ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Mikroskop vidí mozog zvierat v pohybe

5.11.2009 17:21:59 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2112x

Vedci z Planckovho inštitútu vytvorili malý mikroskop, ktorý môže potkan nosiť na svojej hlave. Pomocou neho môžu súčasne sledovať mozgovú aktivitu v množstve buniek a zvieratá pritom nemusia byť uväznené v laboratóriu.

 

Pomocou novej technológie dokážu vedci sledovať mozog zvierať pri normálnom správaní, čo im pomôže lepšie pochopiť vnímanie a pozornosť živočíchov.

Väčšinu svojho života sa pohybujeme a vytvárame naše vnímanie pomocou vnemov. Pre náš pohľad na okolie je nevyhnutná možnosť slobodne ho skúmať. Keď prídeme do obchodu kúpiť ovocie, nepohybuje sa ulica, obchod ani ovocie, my sa pohybujeme. Náš mozog pravdepodobne neustále obnovuje našu pozíciu na základe informácií zo senzorických vnemov v oku, uchu, oku, pohybovom a vestibulárnom aparáte. Pre vedcov bol vždy problém získať informácie o mozgu v pohybe

Vedci z Planckovho inštitútu objavili spôsob, ktorým sa dá sledovať naraz množstvo mozgových buniek zvieraťa, ktoré je v pohybe. Vyvinuli malý a ľahký laserový mikroskop, ktorý im prvýkrát dovolil sledovať aktivitu fluorescenčných neurónov. Mikroskop využíva výkonný pulzujúci laser a optické vlákna na sledovanie buniek pod povrchom mozgu, čím proces chráni pred potrebou bežne používaných elektród. Preto mikroskop nezasahuje do tkaniva mozgu.

Tradičný prístup k získaniu informácii z mozgu je pustiť pre uväzneným zvieraťom postupnosť scén, obrazov alebo film. Mikroskop umožňuje vedcom paradigmu obrátiť. To dovoľuje vedcom prvýkrát sledovať, ako mozog prirodzene vníma okolitý svet.

„Zviera sa musí správať čo najprirodzenejšie, ak chceme pochopiť fungovanie jeho mozgu v interakcii s komplexným prostredím,“ povedal vedúci výskumu Jason Kerr. „Nová technológia je veľkým krokom na ceste za pochopením fungovania vnímania a pozornosti.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,09
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.