ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Fotografia Kennedyho vraha nebola falošná

6.11.2009 15:02:47 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2758x

Dartmouthský informatik Hany Farid získal nový dôkaz o pravosti fotografie, ktorá zachytáva vraha amerického prezidenta Johna F. Kennedyho Lee Harvey Oswalda.

 

Farid, ktorý je pionierom digitálneho vyšetrovania, analyzoval obraz Oswalda, ktorého fotograf zachytil s puškou v jednej ruke a marxistickými novinami v druhej.

Oswald tvrdil, že inkriminovaná fotografia bola podvrh poukazujúc pritom na zjavne nerovnomerné osvetlenie a tiene. Po analýze fotografie modernými nástrojmi Farid povedal, že fotka je takmer s určitosťou pravá.

„Ak by sme na fotografii objavili dôkaz retuše, znamenalo by to, že za smrťou Kennedyho bolo spiknutie,“ povedal Farid, ktorý v Dartmouthe riadi Ústav informatiky. „Tí, ktorí veria, že za vraždou je konšpirácia, sa už o túto fotografiu nemôžu opirať.“ Dodal, tiež, že vyšetrovatelia už dávno vyhlásili túto fotku za pravú, ešte stále však existuje množstvo skeptikov.

Farid a jeho tím vyvinuli množstvo digitálnych forenzných nástrojov určujúcich, či bola digitálna fotografia upravovaná. Jeho výskum často využívajú právnici pri verejných pojednávaniach. Nástroje dokážu určiť štatistické nezhody v pixloch obrázka, nevhodné osvetlenie a tieň, fyzicky nemožné zakrivenie perspektívy a iné produkty manipulátorov. Pri skúmaní Oswaldovej fotografie bola základom práve hra svetla a tieňa.

„Ľudský mozog má aj svoje slabé miesta,“ povedal Farid. „Naše videnie môže byť často nepresné pri rozhodovaní na základe geometrie v troch rozmeroch, svetla a tieňov.“

Svetlo a tieň na Oswaldovej fotografii sa zdajú byť mnohým v nesúlade s osvetlením okolia. Farid preto vytvoril trojrozmerný model Oswaldovej hlavy a okolia, z ktorého možno vidieť, že aj jediný zdroj svetla, slnko, mohlo vytvoriť zachytenú tieňohru.

„Je takmer nemožné, že by niekto mohol v roku 1963 vytvoriť tak dokonalý falzifikát,“ povedal Farid. Bez dôkazu úprav označil fotografiu za pravú.

„So zdokonaľovaním našich digitálnych forenzných nástrojov máme stále väčšiu schopnosť použiť ich na historické fotografie a prispieť tak k riešeniu starých záhad,“ povedal Farid.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,09
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.