Fotografia Kennedyho vraha nebola falošná

6.11.2009 15:02:47 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2965x

Dartmouthský informatik Hany Farid získal nový dôkaz o pravosti fotografie, ktorá zachytáva vraha amerického prezidenta Johna F. Kennedyho Lee Harvey Oswalda.

 

Farid, ktorý je pionierom digitálneho vyšetrovania, analyzoval obraz Oswalda, ktorého fotograf zachytil s puškou v jednej ruke a marxistickými novinami v druhej.

Oswald tvrdil, že inkriminovaná fotografia bola podvrh poukazujúc pritom na zjavne nerovnomerné osvetlenie a tiene. Po analýze fotografie modernými nástrojmi Farid povedal, že fotka je takmer s určitosťou pravá.

„Ak by sme na fotografii objavili dôkaz retuše, znamenalo by to, že za smrťou Kennedyho bolo spiknutie,“ povedal Farid, ktorý v Dartmouthe riadi Ústav informatiky. „Tí, ktorí veria, že za vraždou je konšpirácia, sa už o túto fotografiu nemôžu opirať.“ Dodal, tiež, že vyšetrovatelia už dávno vyhlásili túto fotku za pravú, ešte stále však existuje množstvo skeptikov.

Farid a jeho tím vyvinuli množstvo digitálnych forenzných nástrojov určujúcich, či bola digitálna fotografia upravovaná. Jeho výskum často využívajú právnici pri verejných pojednávaniach. Nástroje dokážu určiť štatistické nezhody v pixloch obrázka, nevhodné osvetlenie a tieň, fyzicky nemožné zakrivenie perspektívy a iné produkty manipulátorov. Pri skúmaní Oswaldovej fotografie bola základom práve hra svetla a tieňa.

„Ľudský mozog má aj svoje slabé miesta,“ povedal Farid. „Naše videnie môže byť často nepresné pri rozhodovaní na základe geometrie v troch rozmeroch, svetla a tieňov.“

Svetlo a tieň na Oswaldovej fotografii sa zdajú byť mnohým v nesúlade s osvetlením okolia. Farid preto vytvoril trojrozmerný model Oswaldovej hlavy a okolia, z ktorého možno vidieť, že aj jediný zdroj svetla, slnko, mohlo vytvoriť zachytenú tieňohru.

„Je takmer nemožné, že by niekto mohol v roku 1963 vytvoriť tak dokonalý falzifikát,“ povedal Farid. Bez dôkazu úprav označil fotografiu za pravú.

„So zdokonaľovaním našich digitálnych forenzných nástrojov máme stále väčšiu schopnosť použiť ich na historické fotografie a prispieť tak k riešeniu starých záhad,“ povedal Farid.

originál článku