ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Atramentový prielom pridáva do tlače jas

10.11.2009 18:37:28 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1778x

Rozdiel medzi matnou a lesklou fotografiou je dôkazom, že k vzhľadu skutočných objektov prispieva viac faktorov než len farba. Doteraz však tieto odlišnosti nebolo možné reprodukovať pomocou tlačených obrázkov ani s použitím najlepších farebných tlačiarní. Medzinárodný tím informatikov však tvrdí, že sa to môže čoskoro zmeniť vďaka tlačiarni, ktorá okrem farby dokáže reprodukovať aj štruktúru.

 

Niektoré moderné tlačiarne môžu používať matné, lesklé, alebo kovové atramenty, pomocou ktorých zmenia odraz od obrázku. Atramenty sa však využívajú len na zobrazenie konkrétnych farieb. Vedci z Adobe Systems a Dartmouth College si myslia, že ich opatrným zmiešaním možno reprodukovať výrazné zmeny v reflektivite rovnakým spôsobom, ako zmiešanie štyroch základných farieb umožňuje tlačiť farby z celého spektra.

Fabio Pellacini a jeho kolegovia z Adobe Systems využili farebnú tepelnú tlač, ktorá je natoľko všestranná, že dokáže tlačiť aj kovové atramenty, aj bežné farby. V jednom momente možno do tlačiarne vložiť sedem náplní, oni však na svoju prácu potrebovali náplní dvanásť – zelenomodrú, purpurovú, metalízovú purpurovú, žltú, metalízovú zlatú, čiernu, metalízovú striebornú, zlatú fóliu, striebornú fóliu, leštidlo a podklad.

Na vytvorenie finálneho produktu museli vedci niektoré náplne rozdeliť a obrázok dať do tlače viackrát. Prekrytím šiestich atramentov dosiahli vedci reprezentáciu spektra farieb s veľkým rozsahom reflektivity.

Toto ale vyriešilo len polovicu problémov. Reprodukcia skutočných objektov predpokladá určenie reflektivity reálneho predmetu. Vedci to dosiahli automatizovaným procesov, ktorý vytvoril niekoľko záberov objektu osvetleného z rôznych smerov z rôznych uhlov.

Vedci získané dáta použili na stanovenie pomeru medzi množstvom prichádzajúceho a odrazeného svetla.

Prvé výtlačky novou technológiou nemajú dostatočnú kvalitu, pretože meracia technika má limitované rozlíšenie. To by sa ale v budúcnosti mohlo zmeniť. Cieľom je spojiť výskum s trojrozmernou tlačou, aby sa dali vytvárať realistické, trojrozmerné objekty.

Roger Hersch zo Švajčiarskeho federálneho inštitútu technológií v Lausanne, ktorý do výskumu nie je zapojený, povedal, že nová technológia poskytuje ďalší rozmer, ktorý dizajnéri určite využijú pri vytváraní nových efektov. Pochybuje ale, že technológia sa rozšíri medzi bežných používateľov počítačov. „O túto možnosť sa budú zaujímať najmä grafici,“ povedal.

Pellacini súhlasí: „Stále je tu otázka vstupu pre naše tlačiarne.“ Len veľmi málo laboratórií na svete má možnosť merať reflektivitu objektu a bez tejto informácie nie je možné jeho povrch spracovať pre tlač.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,05
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.