ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Môže byť rastlina altruistická?

13.11.2009 17:47:33 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1497x

Hoci majú rastliny schopnosť cítiť a reagovať na iné rastliny, schopnosť rozoznať príbuzného a správať sa altruisticky dosiaľ potvrdené nebola. Vedci v rôznych výskumoch skúmali túto schopnosť u žltej netýkavky. Presunutím zdrojov do listov tieto rastliny nielen pozitívne ovplyvňujú svoj vlastný rast, ale tiež negatívne ovplyvňujú rast svojich konkurentov. Je to prvý prípad, kde sa vedcom podarilo preukázať, že odozva rastliny na nadzemný podnet je podmienená prítomnosťou podnetu v pôde.

 

V mnohých filozofických kruhoch sa už dlho hovorí o koncepte altruizmu a len nedávno sa do tejto debaty zapojili aj evoluční biológovia. Z pohľadu prirodzeného výberu mohol vzniknúť altruizmus kvôli javu, ktorý vylepšuje šancu príbuzných rastlín na prežitie a reprodukciu zvyšuje šance jedinca na prenos jeho DNA.

Sociálne správanie, rozoznanie príbuzného a altruizmus sú známe v ríši zvierat a hoci rastliny dokážu reagovať na iné, nevedia spoznať svoju „rodinu“.

Žlté netýkavky sú dobrým kandidátom na objavenie javu rozpoznania príbuzenstva pretože rastú často blízko pri sebe a dokážu dobre reagovať na konkurenciu nad povrchom zeme.

Guillermo Murphy a Susan Dudleyová z McMaster University v Kanade merali odozvu rastlín na dva možné dôvody súperenia - zmeny v kvalite svetla alebo prítomnosť cudzích koreňov - u rastlín žijúcich s príbuznými rastlinami aj s cudzími. Vedci zistili že odozva rastlín sa líšila podľa príbuzenského vzťahu okolitých rastlín. To je podľa vedcov dôkazom, že netýkavky sú schopné rozpoznať príbuzné rastliny a odráža stupeň komplexnosti, pretože obe odozvy rastliny sa ešte líšili aj od odozvy rastliny, ktorá rastie osamote.

Medzi blízkymi príbuznými rastliny nerozšírili svieť svojich koreňov ani listov. Menili skôr svoju nadzemnú morfológiu predlžovaním stonky a väčším rozvetvovaním. Môže to byť príklad spolupráce rastlín v snahe o získanie maxima zdrojov bez obmedzenia okolitých rastlín. Rastliny rastúce v prítomnosti iných rozšírili sieť svojich listov, čo signalizovalo súperenie.

Takéto správanie však vedci zaznamenali len u rastlín, ktoré mali prepletené korene, čo by mohlo znamenať, že na rozpoznanie príbuzenstva je nutná komunikácia v koreňovom systéme. Je to prvý raz čo vedci dokázali, že odozva na podnet nad povrchom závisí od stavu pod povrchom.

Výskum ukázal, že rastliny sú tiež sociálne organizmy. Ukázal, že aj rastliny sú schopné altruizmu a že odozva závisí od ekológie rastlinného organizmu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,53
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.