Prečo je svetelné znečistenie problémom?

16.11.2009 08:50:10 | * q
| Počet zobrazení: 2838x

Odpovedá Peter Zbončák, Tromf, Banská Bystrica

 

Svetlo nám dáva život, energiu, závisíme na ňom. Ale môže nám aj škodiť, aj nás ničiť. A to hlavne neprirodzené svetlo, ktorým si umelo predlžujeme deň a zjednodušujeme náš život. Svetlo, umelo vyrobené a rozptýlené v nočnej krajine, je zdrojom svetelného znečistenia. Svietením do nezmyselných a nepotrebných smerov, zbytočne veľkým výkonom zdrojov svetla, nesprávnou konštrukciou a nevhodným umiestnením osvetľovacích telies človek spôsobil, že tmu dnes treba hľadať. A pritom je z jednotlivých foriem znečistenia (vôd, ovzdušia...) najjednoduchšie odstrániteľné. Stačí len trochu inak navrhnúť osvetlenie ulíc, budov, objektov a vonkajších priestorov tak, aby svietilo na zem, nám pod nohy.

Dotýka sa to každého z nás
Netýka sa iba astronómov a milovníkov nočnej oblohy, ktorým znemožňuje pozorovania. Svetelné znečistenie sa týka každého z nás. Či sa vám to páči, alebo nie. Neveríte? Tak si večer odhrňte záves a odtiahnite žalúzie na okne vášho príbytku. A oslní vás žiara pouličných lámp. Mám pravdu?
Svetelné znečistenie je rušením nočného pokoja – tmy potrebnej pre pokojný a zdravý spánok. Fáza ospalosti nastupuje u človeka v čase, ked sa znižuje intenzita vonkajšieho osvetlenia, v dôsledku čoho sa začína v organizme vo zvýšenej miere produkovať hormón melatonín. Lekári sa celosvetovo zaoberajú rizikom vzniku rakoviny z nedostatku tmy. Pred nádormi chráni bunky melatonín – najúčinnejší antioxidant, ktorý sa však v tele tvorí iba potme.
Zbytočné svietenie do nepotrebných smerov je plytvanie elektrinou, za ktorú zbytočne platíme. Uvádza sa, že v USA ide ročne na svietenie do vzduchu, resp. do smerov, kde to prekáža ľuďom a prírode, jedna miliarda dolárov. V mestách, kde osvetľovacie telesá už upravili, klesli náklady na ich prevádzku obvykle o jednu tretinu. Nesprávne navrhnuté a zle umiestnené pouličné svietidlá popri cestách chodcom a vodičom život určite nezjednodušujú. Bezpečnosť chodcov na ceste, ale aj samotná bezpečnosť cestnej premávky je nesprávnym osvetlením priam ohrozená. Pri vhodnom osvetlení sa oveľa jednoduchšie dokážeme orientovať a reagovať napríklad na chodca rýchlo vbiehajúceho do vozovky.
Mnoho živočíchov je aktívnych práve v noci. Sú jednoducho prispôsobené na život potme. Nevhodné nočné osvetľovanie rozvracia nočné ekosystémy a mätie sťahovavé vtáky. Z diaľky nápadné lampy so zastaranými ortuťovými výbojkami a netesné kryty svietidiel sú smrteľnými pascami pre nočný hmyz.

Riešenie?
Stačí používať svietidlá, ktoré ma­jú ploché krycie sklá (difúzory). Nesvietia hore na oblohu a v horizontálnom smere, kde je svetlo úplne nepotrebné. V niektorých prípadoch stačí dokonca svietidlá len sklopiť pod správnym uhlom 65 stupňov (?), čím sa docieli efektívne osvetlenie potrebnej plochy.

Obloha patrí nám
Rast svetelného znečistenia je typickým príkladom neudržateľného vývoja. Astronómovia dlhodobo monitorujú jas nočného neba po celom svete.
Celosvetový atlas svetelného znečistenia a zároveň prognóza jeho rastu do budúcnosti vznikol na základe družicových snímok nočnej planéty. Vedecká štúdia ukazuje, že ak sa bude jas naďalej zvyšovať, za 30 rokov už nebude vidno Mliečnu cestu ani na Slovensku!
Na presvetlenej oblohe nevidíme tisícky hviezd a striebristú Mliečnu cestu. Nemôžeme jednoducho dopustiť to, aby sme za krásami nočnej oblohy chodili len do „parkov s tmavou oblohou“ tak, ako sa dnes chodíme dívať na už takmer vyhynuté zvieratá do zoologických záhrad. Krásu nočnej oblohy by mal bezpochyby poznať každý. Dáva nám priestor na rozmýšľanie, snívanie a na úlety od každodennej reality. Je inšpiráciou pre umelcov, ale aj predmetom skúmania astronómov. Oplatí sa nám preto zachovať krásy nočnej oblohy pre ďalšie generácie, veď hviezdne nebo je súčasťou nášho prírodného bohatstva. Uvedomujeme si to najmä v tomto Medzinárodnom roku astronómie, kedy sa hviezdnej oblohe a jej tajomstvám viac venujeme.