50-ročná záhada thalidomidu vyriešená

20.11.2009 15:50:51 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2658x

Výskum kontroverzného lieku thalidomidu ukázal, že mechanizmus, vďaka ktorému spôsobuje liek defekty končatín je rovnaký ako ten, ktorý spôsobuje poškodenie vnútorných orgánov a tkanív. Najnovší článok publikovaný v časopise Bio-Essays načrtáva výzvy vo výskume thalidomidu a tvrdí, že potvrdenie rovnakého mechanizmu môže viesť k novej liečbe lepry, Crohnovej choroby, AIDSu a niektorých foriem rakoviny.

 

Thalidomid používali v 46 krajinách po roku 1957, jeho vedľajšie účinky však spôsobili, že viac ako tisíc detí malo vrodené poruchy a v roku 1962 liek zakázali. V dnešnej dobe však zažíva renesanciu, najmä v Afrike a Južnej Amerike, kde dochádza k novým poruchám vývinu končatín spôsobených užívaním lieku. To podľa vedcov z Aberdeenskej univerzity podčiarkuje nevyhnutnosť výskumu, ktorý by vedel pomenovať a izolovať negatívne vedľajšie účinky lieku.

„Len zmienka o thaldomide ešte stále vyvoláva u mnohých ľudí strach, pretože liek spôsobil najväčšiu medicínsku pohromu histórie,“ povedal Neil Vargesson. „Liek je však stále nádejou pri liečbe niektorých chorôb, napríklad lepry či mnohopočetného myelómu.“

Vargesson a jeho tím ako prví ukázali, ako liek spôsobuje poruchy končatín zameraním sa na nevyvinuté cievy a teraz sa snažia spojiť predchádzajúce modely fungovania thalidomidu aby vytvorili jeden centrálny model. Tento model predpokladá, že všetky poruchy spojené s užívaním lieku môžu byť spôsobené rovnakým mechanizmom zameriavajúcim sa na angiogenézu – proces vzniku nových ciev.

Pochopenie ohrozenia rastu ciev ako kľúčového aspektu nežiaducich vedľajších účinkov lieku zvyšuje pravdepodobnosť vytvorenia bezpečnejšej formy lieku, ktorá dokáže tento mechanizmus odizolovať a zachovať si klinické výhody.

„Pochopenie tohto mechanizmu vyriešili päťdesiatročnú záhadu,“ povedal Vargesson. „Je odpoveďou na otázku, ktorú sa pýtali vedci už pi prvých prípadoch v roku 1958. Možnosť vytvorenia analogického lieku bez vedľajších účinkov je teraz skutočne veľká.“

originál článku