ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

India prišla o les vďaka výbuchu sopky

25.11.2009 21:16:40 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3284x

Nový výskum poskytol presvedčivý dôkaz, že erupcia sopky Toba na Sumatre pred 73 000 rokmi pripravil o les väčšinu strednej Indie vo vzdialenosti do 3000 km od epicentra.

 

Sopka vychrlila podľa odhadov 800 kubických kilometrov popola a zanechala po sebe kráter, ktorý je dnes najväčším vulkanickým jazerom na svete a je dlhé 100 km a široké 35 km. Popol našli v Indii, Indickom oceáne, Bengálskom zálive a Juhočínskom mori.

Jasný popol odrážal slnečné svetlo naspäť na zemský povrch a sírové aerosóly zo sopky bránili slnečnému žiareniu ďalších šesť rokov, čím spôsobili „instantnú dobu ľadovú“, ktorá podľa dôkazov v ľadovci Grónska trvala 1800 rokov.

Počas tejto doby klesli teploty až o 16 stupňov. Klimatické vplyvy sopky sú mnoho rokov kontroverznou témou. V roku 1998 vyhlásil prof. Stanley Ambrose, vedúci výskumu Illinoiskej univerzity, že vplyv erupcie sopky Toba a nasledujúca doba ľadová môžu vysvetliť zmenšenie ľudskej populácie, ku ktorej podľa genetikov došlo pred 50 000 až 100 000 rokmi. Nedostatok genetickej rozdielnosti v ľudskej populácii svedčí o tom, že v tejto ľadovej dobe bolo ľudstvo veľmi blízko vyhynutiu.

Vedci zamerali svoj výskum dôkazov tejto udalosti dvomi smermi. Analyzovali peľ z vojenskej základne v Bengálskom zálive, v ktorom sa nachádzali vrstvy prachu z erupcie Toby a sledovali mieru izotopov uhlíka v pôdnych uhličitanoch nad a pod popolom z erupcie na troch miestach v strednej Indii.

Izotopy uhlíka odrážajú typ vegetácie, ktorá existovala na danom mieste v určitom čase. Husto zalesnené regióny zanechávajú stopy vo forme izotopov uhlíka, ktoré sú odlišné od stôp oblastí pokrytých trávou či krovinami.

Oba spôsoby dokazovania odhalili výraznú zmenu v type indickej vegetácie bezprostredne po erupcii sopky Toba. Analýza peľu ukázala posun k otvorenejšej vegetácii a zníženiu počtu papradí. Zmena vegetácie a neprítomnosť papradí, ktoré najlepšie rastú vo vlhkých podmienkach, podľa vedcov znamená výrazne suchšie podmienky v Indii minimálne tisíc rokov po výbuchu. Sucho signalizuje pravdepodobne aj pokles teploty, pretože ak sa zníži teplota, zníži sa aj množstvo zrážok.

Analýza izotopov ukázala, že pri erupcii pokrývali územia strednej Indie lesy, no po výbuchu sa na tomto území ďalších tisíc rokov objavovali len stepi a mierne zalesnené územia.

„Toto je nevyvrátiteľný dôkaz, že Toba spôsobila dlhodobé odlesnenie trópov,“ povedal Ambrose. Pohroma mohla donútiť predchodcov moderných ľudí nájsť nové spôsoby spolupráce aby prežili, ktoré im mohli pomôcť prevýšiť neandertálcov či iné evolučne neúspešné druhy človeka.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,01
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.