Zmrznutá Zem sa mohla premeniť na blatovú guľu

28.11.2009 16:41:04 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2138x

Teória, že Zem bola pred 700 miliónmi rokov úplne zmrznutá, tzv. teória snehovej gule, musí nájsť odpoveď na zásadnú otázku. Ako sa naša planéta roztopila? Hádanka by mala riešenie, ak by bola zem viac bahenná než snehová guľa.

 

Dôkaz teórie snehovej gule súvisí s objavom formácií ľadovcových skál z tej doby. Jedným z možných vysvetlení neustáleho topenia je uvoľnenie množstva oxidu uhličitého pri zamŕzaní, čím sa planéta oteplila. Nedávne výskumy izotopov kyslíka ale ukázali, že množstvo oxidu uhličitého dosahovalo len desatinu požadovanej hladiny potrebnej na roztopenie ľadu.

Dorian Abbot a Raymond Pierrehumbert z Chicagskej univerzity využili klimatické modely na výskum vplyvu sopečného prachu a zvetrávania skál na topenie ľadu. Zistili, že v oblastiach, kde bolo málo snehových zrážok a každý sneh sa hneď roztopil, sa nachádzalo množstvo prachu, ktorý pohlcoval slnečné žiarenie a tak sa Zem roztápala.

„S hypotézou snehovej gule tak nemožno súhlasiť, nebolo dosť oxidu uhličitého,“ povedal Abbot. Hypotéza blatovej gule je podľa jeho slov overiteľná pomocou nájdenia „signálov prachu“ v skalách z tej doby.

originál článku