Svet s depresiou vyzerá inak

30.11.2009 17:04:40 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2189x

Ľudia s depresiou dokážu ľahko interpretovať veľké obrazy alebo scény, no v malých detailoch nevidia rozdiely.

 

Depresia skutočne mení spôsob, akým sa človek pozerá na svet. Možným spôsobom liečby je podľa zistenia vedcov aj vizuálny tréning.

Ľudia s depresiou majú nedostatok neurotransmitera GABA, ktorý je spojený tiež s vizuálnou schopnosťou potláčania priestoru. ktorá nám pomáha potláčať vnímanie detailov okolo objektu, na ktorý sa zameriavame. Môžeme napríklad vidieť hada v napadanom lístí.

Julia Golombová a jej kolegovia z univerzity Yale skúšajú spojiť túto schopnosť s depresiou. Golombová skúmala 32 dobrovoľníkov, ktorí sledovali krátku počítačovú animáciu pohybujúcich sa bielych pásov po šedom a čiernom pozadí a mali povedať, ktorým smerom sa pásy pohybujú. Rýchlejšia odozva znamenala lepšie skóre. Polovica ľudí mala dobré mentálne zdravie, kým ostatní sa vyliečili z depresie. Vedci do výskumu nezapojili ľudí trpiacich depresiou, pretože výsledky by mohli ovplyvniť ich lieky. Myslia si však, že faktory depresie sú dedičné, preto mala byť účasť ľudí vyliečených z depresie dostatočná.

Keď bol obraz veľký, vyliečení pacienti vyriešili úlohu rýchlejšie, s malým obrázkom však už boli menej úspešní. „Ich schopnosť rozoznať jemné detaily bola oslabená,“ povedala Golombová.

„Depresia je často považovaná len za poruchu nálady,“ povedala Golombová. „V skutočnosti môže ovplyvniť naše stravovacie návyky a spánok. Teraz vieme, že ovplyvňuje aj spôsob, akým človek vníma okolitý svet.“

originál článku