Papierové obrazovky pridajú počítačovým displejom hĺbku

4.12.2009 19:52:12 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2401x

Obraz sa zobrazí na ploche stola. Ak nad stolom prejdete hárkom papiera, objaví sa na ňom ďalší súvisiaci obrázok. Pri pohybe papiera sa obraz neustále mení.

 

Toto sú vlastnosti lacného systému, ktorý navrhli vedci z Magdeburskej univerzity na výskum nových spôsobov interakcie s počítačom.

Systém sa skladá z projektora umiestneného na strope a infračervenej kamery umiestnenej priamo nad vodorovnou obrazovou, ktorá prenáša obraz. Niekoľko ďalších obrázkov súvisiacich s obrazom na hlavnom monitore možno umiestniť do trojrozmerného priestoru nad stolom.

Trik je v tom, že na papieri, ktorý vedci označujú ako Paperlens, sú značky odrážajúce infračervené svetlo. Kamera umiestnená na strope tieto značky sleduje a počítač vypočíta pozíciu a otočenie papiera s presnosťou 1 cm vo všetkých smeroch.

Údaje o pozícii počítač posiela projektoru, ktorý na papier potom premieta obraz. To umožňuje na základe pozície papiera zobrazovať rôzne doplnkové informácie.

Vedci ukázali mnoho možností použitia systému Paperlens. Medzi ne patrí aj skúmanie trojrozmerných lekárskych snímok.

Podobné zariadenia vyvíjajú aj iné skupiny odborníkov. Microsoft napríklad vyvíja podobný systém nazvaný Secondlight, ktorý premieta obraz na povrch nad obrazovkou. Tento systém však nedokáže obraz zachytiť na jednom mieste.

Raimund Dachselt, vedúci výskumu, si myslí, že jeho skupina ako prvá skutočne riešila možnosti využitia tejto technológie jednoduchým systémom. „Najdôležitejším pokrokom nie je samotná technológia, ale systematické využívanie priestoru nad stolom,“ povedal.

Mnohé iné projekty využívajú flexibilné displeje, ktoré zobrazujú informácie na povrchu, ktorý nie je rovný. Hoci využívajú podobné projekčné systémy ako Paperlens, možno ich nahradiť flexibilnými obrazovkami, čím sa eliminuje potreba zložitých sledovacích a projekčných systémov.

Dachselt súhlasí, že sebestačné obrazovky majú oproti projekčným systémom výhodu. Napriek tomu si myslí, že v určitých situáciách má využitie aj ich projekčný systém. Má výhody pri práci s pacientmi v medicíne. Môžete napríklad pomocou neho premietať informácie priamo na telo pacienta, čo s flexibilnou obrazovkou nedokážete.

originál článku
video s príkladom použitia systému Paperlens