ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zem je citlivejšia na oxid uhličitý

8.12.2009 17:16:01 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1879x

Z dlhodobého hľadiska môže teplota na Zemi závisieť od oxidu uhličitého v atmosfére o 30-50 % viac než sa predpokladalo. Vedci zistili, že na teplotnú citlivosť majú veľký vplyv faktory, ktoré sa menia len vo veľmi dlhom časovom intervale, ako napríklad ľad na pevnine alebo vegetácia. Na tieto faktory sa však často v súčasných klimatických modeloch nemyslí.

 

Dan Lunt z Bristolskej univerzity porovnal spolu so svojimi kolegami výsledky globálneho klimatického modelu s rekonštrukciou teploty Zeme pred tromi miliónmi rokov, kedy boli teploty a koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére relatívne vysoké. Rekonštrukcie teplôt získali vedci z milióny rokov starých usadenín na dne oceánu.

"Zistili sme, že model predpokladal menší nárast teploty, než nastal v skutočnosti," povedal Lunt. "To nás viedlo k hľadaniu faktorov, ktoré model nezohľadnil."

Autori výskumu si myslia, že zvýšenie teploty, ktoré ukazuje rekonštrukcia teplôt, môžu vysvetľovať faktory, ktoré sa menia len z dlhodobého hľadiska, napríklad vegetácia, alebo pokrytie pevniny ľadom. Tieto zmeny viedli k absorpcii väčšieho množstva slnečného žiarenia, čo zvýšilo otepľovanie.

Zahrnutie dlhodobých procesov do klimatického modelu ukázalo zvýšenú odozvu Zeme na hladiny oxidu uhličitého, čo znamená, že na túto látku reaguje naša planéta citlivejšie ako sa predpokladalo. Klimatické modely renomovaných organizácií však dlhodobé procesy do svojich modelov nezahŕňajú, preto tie nedokážu dokonale reprezentovať odozvu Zeme na zmenu hladiny oxidu uhličitého v atmosfére.

Alan Haywood, spoluautor výskumu z Univerzity v Leedse, povedal: „Ak chceme predísť nebezpečnej klimatickej zmene, mali by sme myslieť na citlivosť Zeme na oxid uhličitý pri definovaní cieľov dlhodobej stabilizácie koncentrácií skleníkových plynov v atmosfére.“

„Výskum ukázal, že skúmanie klímy v minulosti nám môže pomôcť pri odhadovaní zmien planéty, ktoré prinesie budúcnosť,“ dodal Lunt.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,37
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.