O férovosti rozdeľovania rozhodujú peniaze

9.12.2009 21:56:46 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1638x

Rozmýšľate o poďakovaní za dobre vykonanú prácu? Neodvďačujte sa peniazmi.

 

Psychologický výskum vedcov z Torontskej univerzity ukázal, že pri rozdeľovaní zdrojov sa postoj človeka k férovosti mení v závislosti od toho, o aké zdroje ide. Ak ide o niečo, čo je samé nositeľom určitej hodnoty, napríklad potraviny alebo dni dovolenky, ľudia častejšie považujú rovnomerné rozdelenie takýchto zdrojov za férové.

Ak však ide o niečo, čo má svoju hodnotu, až keď sa to zamení, napríklad peniaze, alebo bonusové body na kreditných kartách, správanie a postoje ľudí začínajú byť viac trhové. Vtedy si myslia, že ľudia by mali dostať presne taký podiel z balíka zdrojov, aký si zaslúžia.

„Čo spôsobuje rozdielne správanie ľudí pri rozdeľovaní peňazí?“ pýta sa Sanford DeVoe z Toronta. „Výskum ukazuje, že je to ich schopnosť byť predmetom výmeny. Ak získate niečo, čo svoju hodnotu získa až po výmene, aktivuje sa u vás trhové myslenie a spôsobí veľkú snahu o dosiahnutie odmeny.“

Zistenia vedcov využijú mnohé spoločnosti pri riešení negatívnych skúseností. Firmy by mali zamestnancov na základe výsledkov tohto výskumu ako odmenu dať skôr rovnaký počet dní voľna, než rovnakú finančnú čiastku, ktorý u pracovníkov môže vyvolať pocit neférovosti.

originál článku