ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vráskavec ozrutný spieva nižšie

11.12.2009 09:24:18 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2255x

Tón piesní, ktoré produkujú vráskavce ozrutné na zaujatie potenciálnych partnerov v posledných desaťročiach neustále klesal. Tvrdia to vedci zo San Diega, ktorí si myslia, že je to pre ohrozeného morského cicavca dobrá správa.

 

Mark McDonald a jeho kolegovia skúmali piesne vráskavcov z celého sveta a objavili pokles tóniny. Ide o celosvetový fenomén.

„Štýl spevu je rovnaký, tóny sú také isté, frekvencia zvukov však klesá. Čím ďalej ideme na osi času, tým je pieseň nižšie,“ povedal prof. John Holdebrand, ktorý je tiež zapojený do výskumu.

Vedci skúmali niekoľko možných príčin tohto javu, od klimatických zmien až po zvýšenie hluku, ktorý v oceáne produkuje človek. Myslia si, že vysvetlením je nárast počtu vráskavcov, ktorý súvisí so zákazom ich komerčného lovu.

Funkcia piesní veľrýb nie je úplne známa a vedci sa o nej musia ešte veľa dozvedieť, vedia ale že všetky veľryby vydávajúce zvuky sú samce a že hlasné zvuky s nízkou frekvenciou sa šíria v oceáne na dlhé vzdialenosti. Počas obdobia párenia sa vráskavce pohybujú vo veľkej oblasti, preto je pravdepodobné, že zvuky slúžia ako jedincova reklama.

V období rozkvetu lovu veľrýb, keď bol ich poet výrazne nižší ako dnes, mohlo byť pre jedinca výhodnejšie vydávať vyššie tóny, čím maximalizovali dosah zvukov a tým zvýšili pravdepodobnosť nájdenia potenciálnej samičky na párenie alebo konkurenčných samcov. „Dnes už asi nie je najbližšia samica tak ďaleko,“ myslí si Hildebrand.

Od 60. rokov minulého storočia, kedy sa rozmohol lov veľrýb a tie museli vydávať hlasné a vysoké tóny, ich počet značne narástol, preto je dnes podľa vedcov pre samce výhodnejšie, že vydávajú zvuky s menšou frekvenciou. „Pri tvorbe zvuku spotrebujú veľryby väčšinu vzduchu, ktorý majú v pľúcach,“ povedal Hildebrand. „Je to ako pri opernom spevákovi, ktorý vie odhadnúť, ako dlho vydrží spievať daný tón. Preto chcú samce rozhodne zaujať čo najdlhšou piesňou.“

Vedci tvrdia, že rovnaký pokles tóniny by mali zaznamenať aj iné druhy veľrýb, piesne vráskavca sa však dajú najjednoduchšie analyzovať a sú dobrým odrazovým mostíkom k výskumu iných druhov. Hildebrand si myslí, že nové poznatky o piesňach veľrýb pomôžu pri monitorovaní veľkostí ich populácie a snahách o ich ochranu.

V rámci výskumu vedci analyzovali tisíce piesní z desiatich svetových regiónov. Piesne vráskavca ozrutného vedci zaznamenávajú už 45 rokov z vedeckých a vojenských dôvodov pomocou seizmometrov na morskom dnes, ktoré skúmajú najmä miestne záchvevy zeme..

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,78
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.