ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Cintorín bezhlavých v Pacifiku

22.12.2009 10:29:21 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2283x

Keď začali archeológovia v roku 2009 skúmať starý koralový útes v súostroví Vanautu, zistili, že slúžil ako starobylý cintorín. Doteraz objavili 71 pochovaných ľudí, čo im poskytuje množstvo informácií o obyvateľoch ostrovov a ich pohrebných rituáloch.

 

„Je to najstarší a najväčší nález kostí v Pacifiku,“ povedal Mads Ravn z archeologického múzea pri Stavangerskej univerzite v Nórsku, ktorý viedol výskum.

Príbuzný so svojimi zosnulými nezachádzali vôbec jemne. Okrem toho, že ich pripravili o hlavu, majú niektorí aj polámané ruky a nohy, aby sa ich telá zmestili do dutín v koralovom útese. Ravn si myslí, že telo najskôr nechali rozložiť a potom pochovali samotné kosti.

Miestne archeologické múzeum na Vanautu vytvorilo medzinárodný interdisciplinárny výskumný tím, ktorý sa snaží o minulých obyvateľoch ostrovov získať čo najviac informácií.

Vanautu sa skladá z 83 ostrovov 1750 km východne od Austrálie. V pôde sa nachádzajú zvyšky silnej sopečnej erupcie, ku ktorej malo podľa odhadov dôjsť pred 3000 rokmi. Vedci tu našli stopy ľudskej aktivity, ktoré sú staršie ako táto udalosť.

„Spôsob pochovania týchto ľudí ukrýva v sebe spôsob vnímania ľudského tela, ktorý je úplne odlišný od európskeho pohľadu v posledných 5000 rokoch,“ povedal Ravn. „Neexistuje tu ostrá hrana medzi životom a smrťou a mŕtvi boli súčasťou prítomnosti. Ešte pre niekoľkými desaťročiami ľudia na Bali a Ďalších ostrovoch vystavovali vo svojich domoch lebky predkov.“

To by mohlo vysvetliť, prečo kostrám z Vanautu chýbajú hlavy. Jednu kostru tiež našli s piatimi lebkami na prsiach. Ravn si myslí, že hlavy sa mohli používať v starobylých rituáloch.

Ostrovania zvyčajne najskôr odtrávnili vulkanický popol a potom pod piesok a prach pochovali mŕtveho. Každý hrob je označený ozdobnou keramickou nádobou, do ktorej zrejme vytláčali ornamenty kúskom opracovanej kosti. Keramika tiež stvárňuje tvár a oči, čo má byť pravdepodobne zobrazenie predkov.

„Nikdy som nevidel také krásne predmety. Musia to byť najdokonalejšie nádoby tej doby,“ povedal Ravn.

Prví obyvatelia ostrovov Vanautu pravdepodobne prišli z Taiwanu a Filipín. Museli absolvovať tisíce kilometrov vo veľkých kanoe s plachtami. Pristáli na neobývaných ostrovoch a živili sa rybolovom o obrábaním pôdy. Zdrojom potravy boli najmä obrovské korytnačky. Vo vulkanickom prachu starom 3000 rokov sa objavuje mnoho ich stôp, hoci už o sto rokov neskôr vôbec neexistovali. „Je veľmi zaujímavé pozorovať následky podmanenia si krajiny človekom,“ povedal Ravn.
Za niekoľko storočí na ostrove vyhynuli mnohé druhy živočíchov, napríklad aj spomínané veľké korytnačky alebo druhy mušlí.

Čoskoro by mali vedci získať DNA profily kostier, pomocou ktorých by mohli odhaliť príbuzenské vzťahy medzi mŕtvymi. Majú však už niektoré poznatky o ich zdravotnom stave. „Ľudia trpeli lámkou a chronickým zápalom kostí. Zo vzoriek však môžeme povedať, že boli pracovití a silní. Tieto choroby im jednoducho boli geneticky ´súdené´,“ povedal Ravn.

Analýza zubov odhalila, ako mohli títo ľudia vyzerať. Mali pravdepodobne bledú pleť dnešných Ázijčanov, nevyzerali ako súčasní obyvatelia. Pôvodní obyvatelia sa preto museli neskôr odsťahovať alebo premiešať s Melanézanmi, ktorí prišli neskôr. „Neskoršie analýzy DNA a izotopov to potvrdia alebo vyvrátia,“ povedal Ravn.

Motiváciou cestovať po Pacifiku mohlo byť pre ľudí preľudnenie alebo pravidlo dedičstva, ktoré dávalo prvorodenému potomkovi právo obrábať pôdu. Nikto však nemôže vylúčiť ako možnosť túžbu po cestovaní a dobrodružstve. Túžba riskovať bola podľa Ravna hnacou silou všetkých čias.

Prví obyvatelia ostrovov Vanautu tam žili niekoľko rokov a potom sa mnohí z nich rozhodli odísť ďalej a pravdepodobne dosiahli Veľkonočné ostrovy. Za dve storočia sa podarilo obývať takmer všetky ostrovy Tichého oceána. Niekto tak musel na kanoe prekonať viac ako 3000 kilometrov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,30
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.