ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ženy majú lepší hmat vďaka menším prstom

7.1.2010 15:11:56 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2482x

Ľudia, ktorí majú kratšie prsty, majú lepší hmat. Zistenie je vysvetlením lepších taktílnych vnemov u žien, pretože majú v priemere kratšie prsty než muži.

 

„Neurológovia vedia už dlho, že niektorý ľudia majú lepší hmat než iní, dôvody tohto rozdielu však boli záhadou,“ povedal Daniel Goldreich z McMasterovej univerzity. „Náš objav ukázal, že jedným z dôležitých faktorov hmatu je dĺžka prstov.“

Aby vedci zistili, prečo sa citlivosť prstov líši u pohlaví, odmerali dĺžku posledného článku prsta u 100 študentov. Potom testovali citlivosť ich hmatu pritláčaním postupne zužujúcich sa drážok o statický konček prsta. Vedci zistili, že ľudia, s menšími prstami dokážu rozpoznať aj užšie drážky.

„Rozdiel medzi pohlaviami sa zdá byť spôsobený práve rozdielom v relatívnej veľkosti článkov prstov,“ povedal Ethan Lerner, z Massachusettskej nemocnice, ktorý nebol zapojený do výskumu. „Preto muž, ktorý má menšie končeky prstov ako žena, bude mať citlivejší hmat.“

Vedci tiež skúmali prečo sú menšie prsty presnejšie. Menšie prsty majú hmatové receptory bližšie pri sebe. V pokožke sa nachádza niekoľko typov hmatových senzorov a každý reaguje na špecifický typ vonkajšej stimulácie. Niektoré z receptorov, Merkelove bunky, reagujú na statické zárezy, kým iné zachytávajú vibrácie alebo pohyb.

Keď niečo stimuluje pokožku, aktivované receptory prenášajú signál do centrálneho nervového systému, kde mozog informáciu spracuje a vytvorí si obraz o tom, ako má cítiť povrch. Podobne ako pixely vo fotografii, každý z receptorov posiela do mozgu časť taktílneho obrazu, to znamená, že čím je väčšia hustota receptorov, tým je obraz presnejší.

Vedci chceli zistiť, či sú v menších prstoch receptory hustejšie pri sebe, preto odmerali študentom vzdialenosť medzi potnými pórmi, pretože Merkelove bunky sa nachádzajú okolo pórov. Ľudia s menšími prstami mali väčšiu hustotu potných pórov, čo znamená, že ich receptory hmatu sú zrejme bližšie pri sebe.

„Predchádzajúce výskumy iných vedcov ukázali, že rovnako starí ľudia majú vo svojich prstoch približne rovnaký počet receptorov vibrácií. Preto by mali mať ľudia s menšími prstami tieto receptory hustejšie,“ povedal Goldreich. „Naše výsledky potvrdili túto súvislosť aj medzi veľkosťou prsta a Merkelovými bunkami.“

Vedci ešte nevedia, či majú dospelí ľudia rovnaký počet Merkelových buniek a ako sa mení hmat u detí v závislosti od ich veku. Goldreich a jeho kolegovia to chcú zistiť v najbližších mesiacoch.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,35
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.