ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Stoličky hovoria o evolúcii primátov a ľudí

7.1.2010 22:48:59 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1391x

Americkí vedci tvrdia, že čas rastu stoličiek v chrupe všetkých druhov opíc súvisí s mnohými aspektmi biológie primátov.

 

„Ak poznáme dobu, v ktorej sa prvýkrát u primátov objavujú stoličky, môžeme určiť ďalšie aspekty ich života ako napríklad dĺžku tehotenstva, vek pohlavnej dospelosti, časový rozdiel medzi narodením mláďat alebo celkovú dĺžku života. Ľudia sú medzi primátmi jedineční pretože ich vývoj je veľmi pomalý a preto sa v našom chrupe objavujú stoličky relatívne neskoro. A keďže sú opice naším najbližším žijúcim príbuzným druhom, je dôležité vedieť, kedy sa objavilo charakteristické spomalenie vývoja ľudského rodu,“ povedal Gary Schwartz z Arizonskej štátnej univerzity.

„O vývoji stoličiek u šimpanzov vieme len veľmi málo. Táto znalosť je ale pre nás dôležitá, pretože šimpanz je náš najbližší príbuzný v ríši zvierat. A o ostatných druhoch opíc sme v tomto smere doteraz nevedeli vôbec nič,“ povedal druhý z dvojice autorov výskumu Jan Kelley. Pretože je ťažké určiť dobu objavenia stoličiek u zvierat žijúcich vo voľnej prírode, začal Kelley hľadať v múzeách. V nemeckej národnej zbierke uloženej v Mníchove objavil lebky orangutana a gorily, na ktorých boli znaky objavujúcich sa stoličiek.

Rovnako ako letokruhy na stromoch aj bunky, ktoré vytvárajú zuby nechávajú za sebou stopy v podobe čiar rastu, ktoré sa objavujú každý deň. Rozpolením zubu mohli vedci tieto čiary u mŕtvych opíc, ktorým sa stoličky ešte len prerezávali, pozorovať.

„Pretože v zuboch sa nachádzajú tieto vnútorné stopky, mohli sme vypočítať, koľko trvalo prvým stoličkám, kým narástli. U opíc sa začínajú prvé stoličky prerezávať veľmi skoro po narodení. Pretože u našich vzoriek neboli stoličky úplne prerezané, vývoj nebol dokončený a posledná čiara rastu sa objavila v deň, keď zviera zahynulo. Spätným počítaním sme teda mohli určiť ich vek a tak aj čas, kedy sa začali objavovať stoličky,“ povedal Schwartz.

Pomocou tohto prístupu vedci zistili, že u goríl sa stoličky objavujú vo veku 3,8 roka a u šimpanzov takmer v rovnakom veku. U orangutanov sa stoličky objavujú neskôr, vo veku 4,6 roka, čo sa viac blíži 6 rokom, v ktorých začínajú prvé stoličky rásť ľuďom. „Boli sme príjemne prekvapení, že sme objavili neskorší vek u orangutanov, pretože ich vývin je pomalší,“ povedal Kelly.

Vedci varujú, že hoci sa doba objavenia stoličiek u orangutanov blíži k dobe rastu zubov u ľudí, nemožno to považovať za dôkaz vzťahu medzi vývojom orangutana a človeka. „Skôr ide o potvrdenie pomalšieho dospievania u týchto dvoch živočíšnych druhov, ktoré sa vyvíjali nezávisle od seba,“ povedal Schwartz.

Práca dvoch vedcov má význam pri pochopení evolúcie života jedného človeka. „Rovnakú techniku môžeme použiť pre výpočet času objavenia sa prvých stoličiek u nájdených hominidov, ktorí zomreli v mladom veku,“ povedal Kelley. „Podobnosť medzi dobou prerezávania prvých stoličiek a načasovaním iných životných udalostí u primátov a človeka je predpokladom, že nám čas rastu stoličiek v chrupe hominidov poskytne informácie aj o dĺžke a priebehu ich života.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,62
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.