Bunky hmyzu – kľúč k očkovaniu proti prasacej chrípke?

13.1.2010 18:40:37 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1959x

Vedci vo Viedni vyvinuli novú techniku na výrobu očkovacej látky proti H1NI, tzv. prasacej chrípke, založenú na bunkách hmyzu. Výskum ukázal, ako možno vakcínu proti chrípke produkovať rýchlejšie než pomocou bežnej metódy.

 

„Nedávne prepuknutie chrípky podčiarklo dôležitosť vhodnej očkovacej látky, ktorá by predišla pandémii,“ povedal Florian Krammer, jeden zo spoluautorov výskumu. „Klasické metódy výroby však nedokážu naplniť potreby.“

Bežné očkovacie látky proti chrípke, ktoré vyrábajú v oplodnených slepačích vajciach, možno vyrobiť v množstvách, ktoré dostačujú sezónnym verziám chrípky. Vo chvíli pandémie táto metóda môže zlyhať pretože nebude k dispozícii dostatočný počet vajec.

Vedci preto navrhli novú metódu využívajúcu bunky hmyzu, pomocou ktorých vytvárajú rekombinačné častice podobné vírusu chrípky, ktorým chýba nukleová kyselina, takže nie sú infekčné.

Rakúskym vedcom sa podarilo vytvoriť novú očkovaciu látku pre typ chrípky H1N1 pre imunologický výskum myší už za 10 týždňov. To je dôkaz, že výroba vakcíny novou metódou je časovo dostupná v rozsahu niekoľkých týždňov, v porovnaní s bežnou produkciou trvajúcou často mesiace.

Využitím buniek hmyzu sa predíde aj nevýhodám technológie využívajúcej vajcia, napríklad obmedzeným možnostiam produkcie, alergickým reakciám na bielkoviny z vajec, či otázkam biobezpečnosti.

„Naša práca ukázala, že rekombinačné častice podobné vírusy chrípky sú veľmi rýchlou, bezpečnou a efektívnou alternatívou k bežným očkovacím látkam proti chrípke a predstavujú nový prístup k boji proti kmeňom chrípky ako H1N1 alebo H5N1.

originál článku