ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Aligátory dýchajú ako vtáky

19.1.2010 17:05:08 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1924x

Vedci z Utahskej univerzity zistili, že vzduch sa v pľúcach aligátorov správa rovnako ako v pľúcach vtákov, kde prúdi pľúcami len v jednom smere. Podľa vedcov mohol byť spôsob dýchania dôvodom, prečo predchodcovia dinosaurov dominovali na Zemi po najväčšom vymieraní organizmov pred 251 miliónmi rokov.

 

Pred udalosťou označovanou ako Veľké permské vymieranie a ešte aj 20 miliónov rokov po ňom dominovali v ríši zvierat na našej planéte jaštery podobné cicavcov nazývané synapsidy. V tej dobe vymrelo na zemi 70 % suchozemských organizmov a 96 % morských organizmov. Až o 20 miliónov rokov neskôr sa dominantnými organizmami stali archosaury. Z nich sa vyvinuli dve hlavné vety: krokodílotvaré, ktoré predchádzali krokodílom a aligátorom; a vetva, do ktorej patrili pterosaury, dinosaury a pravdepodobne aj vtáky, ktoré sú z technického pohľadu archosaury.

Jednosmerné alebo „nepriame“ prúdenie vzduchu v pľúcach aligátorov znamená, že tento spôsob vnímania sa musel objaviť pred 246 miliónmi rokov, kedy sa krokodíly oddelili od vetvy dinosaurov a vtákov. To znamená, že sa nepriame prúdenie vzduchu u archosaurov vyvinulo skôr než sa predpokladalo a môže vysvetliť ich dominantné postavenie na planéte v dobe spodného triasu, po vymieraní a pri obnove ekosystému, ktorý bol teplý a suchý. Hladina kyslíka v atmosfére bola len približne 12 %, kým dnes je to asi 21 %.

„Skutočným dôvodom, prečo je objav systému dýchania aligátorov dôležitý, je, že môže vysvetliť zmenu fauny medzi permom a triasom a to, že synapsidy stratili dominanciu vďaka archosaurom,“ povedala C. G. Farmerová, vedúca výskumného tímu.

Aj napriek nižším hladinám kyslíka v atmosfére dokázali mnohé archosaury, napríklad pterosaury, existovať pomerne čulo. „Prsty v tom mohol mať tvar pľúc, pretože pľúca sú prvým stupňom na ceste kyslíka k tkanivám organizmov, kde ho tie využívajú na spaľovanie živín a výrobu energie,“ povedala Farmerová. Dodala, že výskum nevysvetľuje, prečo neskôr medzi archosaurami dominovali dinosaury, ktorá sa objavili až pred 230 miliónmi rokov.

Synapsidy, medzi ktoré možno technicky zaradiť aj súčasné cicavce, zaberali miesto najväčších zvierat až do Veľkého permského vymierania. „Niektoré mali veľkosť medveďa,“ povedala Farmerová. Niektoré boli mäsožravé, iné sa živili rastlinami. Mali štyri nohy a podľa všetkého boli vytrvalí bežci. Ich končatiny boli priamo pod telom, čo je rozdiel oproti súčasným jašterom. Existujú dôkazy, že sa starali o svoje mláďatá.

Príčina masového vymierania pred 251 miliónmi rokov je nejasná, teórie zahŕňajú masový vulkanizmus alebo asteroid, ktorý dopadol na zem a uvoľnil metán zmrznutý na morskom dne.

„Niekoľko synapsidov prežilo vymieranie a opäť dominovalo organizmom na zemi v spodnom triase a z nich pravdepodobne vo vrchnom triase vznikli cicavce,“ povedala Farmerová. „Obnovenie života však znamenalo, že na dlhé obdobie dominanciu nad suchozemskými tvormi prebrali archosaury.“

Od tej chvíle až do vymretia dinosaurov pred 65 miliónmi rokov bolo každé suchozemské zviera väčšie než tri metre archosaur a synapsidy boli „malé stvorenia ukrývajúce sa v špárach“. Cicavce sa na scénu vrátili až po vymretí dinosaurov.

V pľúcach človeka a iných cicavcov pôsobí prúdenie vzduchu ako príboj. Keď ho vdychujeme, presúva sa rôznymi vrstvami neustále sa stenčujúcich dýchacích ciest až kým neskončí v alveolách, kde sa dostáva do krvi.

Vedci už dlho vedia, že prúdenie vzduchu v pľúcach vtákov je len jednosmerné, a niektorí si mysleli, že to tak bolo aj u dinosaurov. V pľúcach dnešných vtákov nie sú alveoly ale vzdušné kapiláry, cez ktoré prechádza vzduch len jedným smerom predtým, ako opustí pľúca. To im podľa Farmerovej umožňuje lietať v nadmorských výškach, ktoré by boli pre cicavcov smrteľné.

Niektorí odborníci si mysleli, že jednosmerné prúdenie vzduchu sa vyvinulo až po okamihu, kedy sa krokodíly oddelili od ostatných archosaurov, pretože sa objavovalo u pterosaurov a dinosaurov zo skupiny theropoda, do ktorej patrili hlavne mäsožravce ako Tyranosaurus Rex.

Jednosmerné prúdenie vzduchu v pľúcach vtákov odborníci dlho pripisovali vzdušným vakom v pľúcach. Farmerová s tým ale nesúhlasí, pretože aligátory vaky nemajú a tvrdí, že prúdenie spôsobujú aerodynamické „ventily“ v pľúcach. Myslí si, že vzdušné vaky pomáhajú vtákom rozložiť ich hmotnosť a zabezpečujú lepšiu koordináciu pohybov pri lete. Farmerová si myslí, že niektorí vedci sa uspokojili s domnienkou, že vzdušné vaky sú pre jednosmerné prúdenie vzduchu nutné a nenamáhali sa hľadať fakty, ktoré by tomu odporovali.

Farmerová spravila tri experimenty ktoré preukázateľne potvrdili, že vzduch v pľúcach aligátorov skutočne prúdi len jedným smerom. Počas operácie šiestich aligátorov vložila do ich pľúc termistory – zariadenia, ktoré merajú rýchlosť a smer prúdenia vzduchu. Do pľúc štyroch mŕtvych krokodílov vháňala vzduch a merala smer jeho prúdenia. A nakoniec pomocou pľúc mŕtveho aligátora, do ktorých pumpovala vodu s malými fluorescenčnými časticami ukázala, že prúdenie je skutočne jednosmerné.

Farmerová tvrdí, že fakt, že pľúca aligátora mali jednosmerné prúdenie vzduchu aj po vybratí z tela, dokazuje, že jednosmerné prúdenie je spôsobené aerodynamickými ventilmi v pľúcach a nie vzdušnými vakmi čí pečeňou, ktorá slúži ako piest pri dýchaní vzduchu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,07
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.