Hrozba dneška: Terorizmus v počítačových sieťach

20.1.2010 21:59:58 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1459x

„Ak nesplníte moje požiadavky, odpojím celú krajinu od elektriny.“ Je to veta z filmu, alebo skutočná hrozba, ktorej naplnenie umožňuje klávesnica počítača?

 

„Dnes sa stáva celosvetovým trendom, že skupiny hakerov na svete ohrozujú infraštruktúru krajín s cieľom získať výkupné,“ povedal Yaniv Levyatan, expert na informačnú vojnu z Haifskej univerzity.

Ak si niekto stále myslí, že je to sci-fi, Levyatan mu pripomína udalosť z novembra 2009, kedy vypadla v Brazílii asi na hodinu elektrina. „Stále nie je jasné, čo sa presne stalo, jedna teória však hovorí o kybernetickom teroristickom útoku,“ povedal a dodal že v roku 2007 sa pravdepodobne ruským hakerom podarilo priviesť Estónsku počítačovú sieť do stavu takmer úplnej nefunkčnosti.

Podľa Levyatana sa v dnešnom svete nebojuje len tankami a lietadlamo, ale aj klávesnicami počítačových expertov a hakerov. „Doteraz sa väčšina bojov zamerala na vandalizmus alebo znefunkčnenie niektorých významných internetových stránok, čo spôsobilo najmä morálne škody. Napríklad počas Druhej libanonskej vojny v roku 2006 boli vo vojne aj izraelskí hakeri a hakeri sympatizujúci s hnutím Hizballáh vo ´vojne´ a snažili sa ovládnuť webové stránky protivníka. Alebo počas Vojny v Gaze ochromil Hamas mnohé stránky Izraela.

Ďalšou hrozbou môžu byť pokusy zamierené na poškodenie systémov ovládaných počítačovou sieťou, napríklad finančných systémov, čerpacích staníc, nemocníc, televízneho vysielania, alebo satelitov. „Elektráreň nemusí zničiť vojenská letka, stačí na to klávesnica a šikovné prsty. Ak ich nemáte, po svete internetu sa potuluje množstvo ľudí, ktorí ich majú a za peniaze sú vám ich ochotní požičať,“ myslí si Levyatan.

originál článku