ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Čierne diery z urýchľovača?

25.1.2010 19:44:20 | Q
Science | Počet zobrazení: 2974x

Časticoví fyzici predpovedajú, že najväčší urýchľovač častíc na svete v Ženeve by mohol vytvárať malé čierne diery. Bol by to podľa nich fantastický objav. Niektorí sa boja, že čierna diera potom pohltí Zem, čo fyzici popierajú. Nepokojní ľudia však apelujú na OSN, aby projekt za 5,5 miliardy dolárov zastavila.

 

Zaujímavé je, že nikto doteraz nedokázal, že Einsteinova všeobecná teória relativity v skutočnosti predpovedá takýto spôsob vzniku čiernej diery. Počítačový model teraz ukázal, že vytvoriť čiernu dieru je pomocou kolízie častíc skutočne možné.

Kľúčom k vzniku čiernej diery je stlačenie dostatočného množstva hmoty či energie do dostatočne malého objemu, k čomu dôjde pri zániku veľkej hviezdy. Podľa Einsteinovej všeobecnej teórie relativity a hmota a energie presúvajú v časopriestore a vytvárajú efekt, ktorý my vnímame ako gravitáciu. Ak sa veľké množstvo energie dostane do dostatočne malého objemu, začne byť vírenie tak silné, že nič, dokonca ani svetlo, nedokáže uniknúť. Objekt sa tak stáva čiernou dierou. A dve častice dokážu miniatúrnu čiernu dieru vytvoriť rovnakým spôsobom, ak sa zrazia s energiou nad hranicou nazývanou Planckova energia.

Matthew Choptuik a Frans Pretorius simulovali kolízie častíc a do modelov zahrnuli všetky zložité matematické detaily všeobecnej relativity. Pre jednoduchosť modelovali dve častice ako hypotetické objekty, tzv. bozónové hviezdy, ktoré sú podobné modelom popisujúcim hviezdy ako gule kvapaliny. Pomocou stoviek počítačov vypočítali vedci gravitačnú interakciu medzi zrážajúcimi sa časticami a zistili, že čierna diera vznikne už pri kolízii s celkovou energiou rovnou približne tretine Planckovej energie, čo je oveľa menej, než sa predpokladalo.

Znamená to, že v urýchľovači budú vznikať čierne diery. Nie tak celkom. Planckova energie je triliónkrát väčšia než je maximum urýchľovača. Jedinou možnosťou by bolo, že by mal vesmír viac ako tri rozmery, ktoré by boli stočené až tak, že ich nemožno pozorovať s výnimkou kolízie častíc. Podľa niektorých teórií môžu tieto rozmery výrazne znížiť Planckovu energiu. „Bol by som veľmi prekvapený, ak by sa v urýchľovači podarilo vytvoriť čiernu dieru,“ povedal Choptunik. Fyzici tvrdia, že taká čierna diera by sa nerušene rozpadla na bežné častice.

„Sú skutočne dobrí, že sa im to podarilo dokázať počítačovou simuláciou,“ myslí si Steve Giddings z Kalifornskej univerzity. Simulácie môžu byť dôležité pri výskume kolízie častíc a vzniku čiernych dier. Fungujú ale len v prípade, že vesmír nemá ďalšie rozmery a Planckova energie je beznádejne nedosiahnuteľná.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,65
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.