Sme stvorení pre beh naboso. Po špičkách

28.1.2010 19:08:21 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2386x

Ľudia, ktorí žili pred miliónmi rokov, boli vytrvalostní bežci. Ako to však dokázali bez podrážok vystužených vzduchom? Tajomstvo mohlo byť v našľapovaní na brušká prstov na nohách.

 

Daniel Lieberman z Harvardu a jeho kolegovia porovnali štýl behu vytrvalostných bežcov z USA a Kene a zistili, že viac ako dve tretiny atlétov, ktorí začínali behať bosí, alebo sa to učili v dospelosti, behali tak, že najskôr došľapovali na špičky chodidiel. Trend je to nezvyčajný, pretože 80 % vytrvalostných bežcov došľapuje na päty.

Na základe výsledkov vedci usudzujú, že naši predkovia došľapovali najskôr na prsty. To mohlo zmierňovať bolesť. V testoch odborníci ukázali, že vplyv na chodidlo je pri došľapovaní na pätu sedemnásobný. „Je to akoby vám niekto do päty narážal kladivom trikrát ťažším než vy,“ povedal Lieberman.

Podľa Liebermana je to preto, že sila kolízie závisí od množstva hmoty, ktorá náhle zastane. Ak bežec došľapuje na pätu, okamžite zastaví celé jeho predkolenie, čo má vplyv aj na zvyšok dolnej končatiny.

originál článku