ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vidíme aj „cez stenu“. Zatiaľ nejasne

28.1.2010 20:02:58 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2919x

Nie je to celkom röntgenové videnie. Vedci však objavili spôsob akým vysielať jednoduché obrázky vez nepriehľadné objekty pomocou bežného svetla - vedcom sa podarilo preniesť obraz cez sklo pokryté tenkou vrstvou farby.

 

Niektoré veci považujeme za nepriehľadné - také, že cez ne nedokážeme vidieť. Mnohé z nich sú však nepatrne priehľadné, čo znamená, že nejaké svetlo cez ne v skutočnosti prenikne. Je však po preniknutí štruktúrou materiálu tak rozptýlené, že fyzici nepovažovali za praktické skúsiť z neho zistiť, čo je na druhej strane.

Experiment z roku 2007, kedy sa podarilo zaostriť svetlo cez škrupinu vajca a ľudský zub, ukázal, že vidieť cez zdanlivo nepriehľadné objekty nemusí byť nemožné. Fyzici z École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles v Paríži vedení Sylvainom Giganom vytvorili teraz prvýkrát obraz na druhej strane nepriehľadného predmetu.

Spätným zostrojením procesu rozptýlenia svetla dokázali vedci rekonštruovať obraz z svetla, ktoré preniklo nepriehľadnou zamaľovanou vrstvou. Rozptyl svetla je síce komplexný, ale pravidelný: rovnaké vlna svetla sa vždy rozptýli rovnakým spôsobom.

Spôsob, akým každý objekt rozptýli svetlo, je známy ako prenosová matica. „Ak by bol predmet pre svetlo bludiskom, mohli by ste za prenosovú maticu považovať jeho mapu,“ povedal Gigan.

Jeho tím sa snažil získať prenosovú maticou zafarbeného svetla viacnásobným pôsobením slabého laserového lúča, pričom vždy zmenili tvar lúča pomocou priestorového modulátora svetla - zariadenia, ktoré sa tiež používa na riadenie svetla v projektore. Digitálny fotoaparát na druhej strane skla zachytil pri každom pokuse rôzne rozptýlený obraz. Porovnaním zmeny lasera so zmenou obrazu získali vedci postupne celú prenosovú maticu materiálu.

Keď potom na zafarbené sklo premietli jednoduchý objekt z 256 pixelov, voľným okom bolo možné vidieť len žiaru. Vedci však využili znalosť prenosovej matice a podarilo sa im obraz na druhej strane vytvoriť.

„Keď už poznáte maticu, rekonštrukcia obrazu je veľmi rýchla,“ povedal Gigan. „Vieme dosiahnuť tempo porovnateľné s bežným videom.“

Ešte však chvíľku potrvá, kým bude možné túto techniku využiť aj na prenos reálneho obrazu. Pokusné obrázky boli veľmi jednoduché. S narastajúcim rozlíšením klesá presnosť prenosu, pretože viac bodov obrazu si vyžaduje väčší čas na spracovanie.

Aladar Mosk z holandskej University of Twente, ktorému sa s kolegami v roku 2007 podarilo preniesť svetlo cez zuby a škrupinu vajca, je objavom ohromený. „Vidíme, že táto práca je začiatkom dlhej a veľmi zaujímavej cesty,“ povedal. Hoci dokáže v súčasnosti technika zobrazovať len jednoduché obrázky, myslí si, že vedcov na celom svete to motivuje k väčšiemu úsiliu preniesť obraz cez nepriehľadné materiály.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,73
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.