Doposiaľ najžiarivejší gama záblesk

29.1.2010 15:23:11 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2261x

Fermiho vesmírny teleskop (Fermi Gamma-ray Space Telescope) už dlhšiu dobu sleduje objekt 3C 453.3, ktorý je momentálne najjasnejším objektom v gama žiarení na oblohe. Vďačí za to sérii zábleskov, ktoré začali pätnásteho septembra 2009. Jasnosť objektu je pritom až 10-násobne väčšia ako v lete.

 

Objekt 3C 454.3 je kvazar vo vzdialenosti približne 7,2 miliardy svetelných rokov nachádzajúci sa v súhvezdí Pegas. Kvazary emitujú navzájom opačne orientované výtrysky častíc s rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla. Výtrysky vznikajú, keď hmota padá smerom do centrálnej supermasívnej čiernej diery. Kvazar je veľmi jasný, keď
je nasmerovaný jedným z výtryskov priamo na nás.

Najjasnejší stáložiariaci objekt na oblohe v oblasti gama lúčov je pulzar v súhvezdí Plachty. Pulzar je vo vzdialenosti iba okolo 1000 svetelných rokov.

I napriek 7-miliónkrát väčšej vzdialenosti je kvazar 3C454.3 dvakrát jasnejší ako pulzar v súhvezdí Plachty. To poukazuje na obrovské množstvo uvoľnenej energie a to také, ktoré asi zdroj nebude schopný udržať dlhšiu dobu. Kvazar žiari silno aj v rádiových a okom viditeľných vlnových dĺžkach.

Tím zodpovedný za Fermiho teleskop radí astronómom pozorovať objekt v čo najširšom intervale vlnových dĺžok, aby sme mohli najlepšie pochopiť príčinu tak silného žiarenia.

originál článku