Rodičia deti slušnému pitiu nenaučia

2.2.2010 16:32:31 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1680x

Rodičia, ktorí sa snažia naučiť svoje deti piť zodpovedne tým, že im dovolia doma pod dohľadom alkohol konzumovať, to môžu myslieť dobre. Podľa nového výskumu sa však môžu mýliť.

 

Vedci skúmali 428 holandských rodín a zistili, že čím viac alkoholu mohli deti vypiť doma, tým viac ho pili aj mimo dohľadu rodičov. Navyše deti pijúce pod dozorom rodičov mali vyššiu pravdepodobnosť vzniku zdravotných problémov spojených s pitím alkoholu.

Medzi problémy spojené s pitím patrili problémy s úlohami v škole, záškoláctvo alebo bitky s inými.

Zistenia podľa vedcov spochybňujú rady niektorých odborníkov, ktorí odporúčajú rodičom popíjať s ich dospievajúcimi deťmi, aby ich naučili piť zodpovedne a aby deti už potom mimo domu nepili. Táto prax je bežná najmä v Holandsku, kde preto vedci pod vedením Haske van der Vorstovej spravili výskum. Názory rodičov sa však viac zakladajú na odhadoch než na skutočnom vedecky podloženom argumentovaní.

„Myšlienka je založená na domnienke,“ povedala van der Vorstová z Radboudovej univerzity. „Napríklad sa predpokladá, že ak sa rodičia správajú slušne, deti to tak budú robiť tiež. ďalším predpokladom je, že rodičia môžu kontrolovať pitie svojich detí, ak alkohol konzumujú spolu s nimi. Výskum však ukázal, že to neplatí. Odporúčala by som rodičom zakázať deťom pitie v každom prípade.“

Do výskumu sa zapojili 428 rodín s dvomi deťmi vo veku 13 až 15 rokov. Rodičia a mladí vyplnili dotazníky o ich konzumácii na začiatku výskumu a o dva roky neskôr.

Vedci zistili, že vo všeobecnosti platí, že čím viac pijú alkohol mladí doma, tým majú väčší sklon piť aj inde. Platil aj opačný vzťah – čím viac deti pili vonku, tým viac alkohol konzumovali aj pod dohľadom rodičov. Navyše takáto mládež mala o dva roky neskôr oveľa viac problémov súvisiacich s alkoholom.

Výsledky výskumov podľa van der Vorstovej ukázali, že pitie v skorom veku vedie k ďalšiemu pitiu bez ohľadu na to, kde a s kým mladí alkohol pijú. „Ak chcú rodičia pomôcť svojim deťom predísť problémom s alkoholom,“ hovorí, „mali by sa snažiť čo najviac oddialiť vek, v ktorom ho začnú konzumovať.“

originál článku