Šimpanzy sa delia podobne ako ľudia

16.2.2010 15:03:54 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1644x

Podľa nového výskumu nemusí byť akt nezištného podelenia sa vlastný len ľudskému rodu. Vedci zistili, že šimpanzy pygmejské sa dokázali dobrovoľne podeliť o jedlo s ostatnými.

 

„Predpokladalo sa, že dobrovoľne sa dokážu deliť len ľudia,“ povedal vedúci výskumu Brian Hare z Duke University v USA. „U šimpanzov pygmejských, ktorú sú nezvyčajne tolerantné, sme však toto správanie nikdy neskúmali.“

Hare spolu so Suzy Kwetuendaovou z Konžskej demokratickej republiky preto skúmali páry hladných šimpanzov, ktoré neboli v príbuzenskom vzťahu.

Vo výskume sa šimpanzy mohli rozhodnúť, či zjedia potravu samé, alebo sa rozdelia s niekým iným. Subjekty mali možnosť hneď zjesť potravu, alebo použiť „kľúč“ na otvorenie priľahlej miestnosti, ktorá bola prázdna, alebo v nej bol druhý šimpanz. Do druhej miestnosti videli, takže vedeli, či sa v nej nachádza zviera alebo nie.

„Zistili sme, že šimpanzy otvárali dobrovoľne dvere, aby svojmu druhovi pomohli dostať sa k lákavej potrave, ktorú mohli zjesť samé – bez známok agresivity, frustrácie alebo zmeny rýchlosti konania,“ povedal Hare. „Tento problém delenia bol nezvyčajný, pretože v iných prípadoch si šimpanzy svoju potrebu veľmi strážia.“

Autori výskumu uvádzajú, že je možné, že šimpanzy pomáhali svojim druhom, pretože očakávali v budúcnosti výhody. „Keď si uvedomíme, že ani u ľudí nie je celkom jasné, čo ich motivuje k deleniu sa s majetkom, bude ešte zložité overiť psychologické mechanizmy, ktoré k podeleniu sa motivujú šimpanzy,“ uzavrel Hare.

originál článku