Vedci zmenili teplo na elektrickú energiu s použitím organických molekúl

16.2.2007 13:41:19 | Q
PhysOrg | Počet zobrazení: 3436x

Výskumníci z Univerzity v Berkeley úspešne vyrobili elektrinu z tepla zachytením organickej molekuly medzi nanočasticami kovu. Ide o krok, ktorý by mohol ukázať cestu k objaveniu nového zdroja energie.

 

Asi 90% všetkej svetovej elektrickej energie je vyrábaná nepriamou premenou tepla. V tomto procese sa však veľkým množstvom tepla plytvá. Každý, komu sa pokazil motor na aute kvôli nefunkčnému chladiču, s tým má svoju skúsenosť.

Posledných 50 rokov bolo predmetom výskumu práve využitie tohto tepla pomocou termoelektrických konvertorov. Konvertory využívajú Seebeckov jav, kedy vzniká napätie pri prekrížení dvoch kovov s rôznou teplotou.

Termoelektrické generátory však pracujú s účinnosťou len 7% čo je málo v porovnaní s 20-percentnou účinnosťou klasických tepelných motorov. K tomu sú ešte tieto generátory aj vyrábané zo vzácnych kovov ako bizmut a telúr, čo zvyšuje ich cenu a znemožňuje ich široké využitie.

Nová štúdia ale hovorí o prvom pozorovaní Seebeckovho javu v organickej molekule a môže byť základom pre vývoj cenovo výhodnejších termoelektrických konvertorov.

Vedci obalili dve zlaté elektródy molekulami benzén dithiolu, dibenzén dithiolu alebo tribenzén dithiolu a potom zahriali jednu stranu aby vytvorili rozdiel teplôt. Pre každú látku namerali iné napätie pre teplotný rozdiel 1°C od 8,7 do 14,2 mikrovoltov.

Možno sa to zdá málo, ale je to prvý krok v skúmaní termoelektrických vlastností organických molekúl. Vedci budú teraz testovať iné organické látky a kovy.

originál článku
o Seebeckovom jave