Beží ten slon? Neverte tomu

18.2.2010 15:40:58 | Q
Science Now | Počet zobrazení: 2175x

Slon, ktorý sa ponáhľa, nevyzerá ako keby kráčal, ale podľa všetkého je to presne to, čo robí. Vedci sa nedokážu zhodnúť, či slony v skutočnosti bežia, alebo nie. Nový výskum teraz tvrdí, že ponáhľajúci sa slon beží a kráča zároveň.

 

Slony porušuj všetky pravidlá pohybu zvierat. Väčšina štvrnohých zvierat mení svoj krok pri zrýchlenom pohybe a všetky štyri končatiny má vo vzduchu v rovnakom čase. Slony robia rýchlejšie a dlhšie kroky, nikdy však od zeme neodlepia všetky končatiny naraz. To im pomáha čo najlepšie rozložiť ich hmotnosť. Bežia však v skutočnosti?

Na túto otázku bolo ťažké odpovedať. Ukázalo sa, že s behom súvisí viac ako len dvíhanie končatín zo zeme. Nohy sa ohýbajú určitým spôsobom, ktorý posúva ťažisko zvieraťa a uľahčuje jeho snaženie. Vedci dokážu tieto zmeny u ľudí a zvierat merať, ale skúste to spraviť so štvortonovým slonom.

Už v roku 2003 vedci z Kráľovského veterinárneho Kolégia v Londýne zistili na základe analýzy videozáznamu rýchleho pohybu slonov, že ich zadné končatiny sa ohýbajú rovnakým spôsobom ako nohy iných zvierat pri behu. Dôkazom ale bolo treba viac.

V novom výskume preto Norman Heglund z Katolíckej univerzity v belgickom Louvain navrhli platňu, ktorá bola schopná odolať náporu ponáhľajúceho sa slona. V thajskom Centre pre ochranu slonov potom vytvorili plochu 2 x 8 metrov a nafilmovali 34 slonov, ktoré sa po nej presúvali rôznou rýchlosťou.

Vedci zistili, že napriek svojej hmotnosti slon našľapuje jemne. Človek pri svojom behu pôsobí na zem silou, ktorá je trojnásobkom jeho tiaže, slon však najviac 1.4-násobkom. Slony tiež nepohybujú svojím ťažiskom. Aj pri rýchlosti 18 km/h sa ich ťažisko pohybovalo len o jeden centimeter, čo je vo vertikálnom smere menej, než pohyb ťažiska človeka pri behu.

Odpoveď na otázku, či slony bežia, je, že určitým spôsobom. Vedci v minulosti videli, že predné nohy slona kráčajú a zadné klusajú, Heglundov tím ukázal presný opak. Pri dopade prednej končatiny sa ťažisko slona jemne znížilo, čo indikuje mechanizmus podobný behu psa alebo človeka. Zadné nohy naopak aj pri rýchlom pohybe ostávali nehybné, čo je typické pre chôdzu. „V skutočnosti slony nebežia v bežnom zmysle slova,“ povedal Heglund. „Zostávajú niekde na polceste medzi chôdzou a behom.“

Vedci ale varujú, že to nemusí byť konečná odpoveď. John Hutchinson, vedúci výskumu z roku 2003, ktorý tiaž skúmal pohyb rovnakých slonov, tvrdí, že slony došľapovali naraz na viac ako jednu platňu, preto je ťažké odlíšiť, čo robili jednotlivé končatiny. Hovorí, že je potrebný ďalší výskum, pretože kvantifikuje sily, ktorými pôsobia slony na zem.

Ak už nič iné, tak výskum aspoň ilustruje, že nie všetky zvieratá bežia rovnako. TO nám odkrýva ďalšie tajomstvá evolúcie.

originál článku