Učenie udržuje zdravý mozog

3.3.2010 12:40:03 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2376x

Neurobiológovia z Kalifornskej univerzity dokázali, že učenie je zárukou zdravého mozgu a preto by mohla mentálna stimulácia pomôcť zastaviť degeneračné zmeny pamäte a mysle spojené so starnutím.

 

Pomocou novej vizualizačnej techniky zistili vedci vedení Lulu Chenovou a Christine Gallovou, že každodenné učenie zamestnáva nervové receptory, ktoré pomáhajú mozgovým bunkám optimálne fungovať.

Tieto receptory aktivuje bielkovina nazývaná neurotrofický faktor (BDNF – brain derived neurotrophic factor), ktorá pomáha rastu a diferenciácii synapsií, spojení zodpovedných za komunikáciu medzi neurónmi. BDNF je kľúčom k vzniku spomienok.

„Naše zistenia potvrdili vzťah medzi učením a rastom mozgu a ukázali spôsoby, akými môžeme tento vzťah posilniť,“ povedala Chenová.

Okrem zistenia, že mozgová aktivita kompenzuje signály BDNF na miestach, kde neuróny vytvárajú synapsie, zistili vedci, že tento proces je spojený s učiacimi rytmami mozgu, nazývanými theta rytmy, ktoré sú potrebné pre vytváranie spomienok.

Theta rytmy v hipokampe zahŕňajú množstvo neurónov pracujúcich súčasne tempom tri až osemkrát za sekundu. Tieto rytmy sa spájajú s dlhodobým zosilnením, bunkovým mechanizmom stojacim za učením a pamäťou.

„Vzťah má vplyv na zachovanie dobrého zdravia mozgu,“ povedala Gallová. „Máme dôkaz, že theta rytmy slabnú s vekom človeka a naše zistenia ukázali, že to môže viesť k strate pamäte. Na druhej strane ukázali, že neustála mentálna aktivita dokáže udržať na rovnakej hladine nervové BDNF signály, čo môže kognitívny úpadok spomaliť či zastaviť.“

Vedci teraz skúmajú, či signály v mozgu spôsobené učením s rastúcim vekom slabnú. Ak by to bola pravda, chcú zistiť, či sa to dá zvrátiť novou skupinou liekov.

originál článku