Čilské zemetrasenie možno skrátilo deň
3.3.2010 14:14:17 | QScience Daily | Počet zobrazení: 1782x
Zemetrasenie s intenzitou 8,8 stupňa Richterovej stupnice, ku ktorému došlo v Čile 27. februára, možno skrátilo každý deň na Zemi.
Richard Gross z Laboratória prúdového pohonu pri NASA vypočítal zmenu rotácie Zeme v súvislosti so zemetrasením. Pomocou komplexného modelu prišiel so svojimi kolegami s prvým odhadom, že zemetrasenie skrátilo deň na Zemi o 1,26 mikrosekundy.
Zaujímavejšie je možno, o koľko zemetrasenie pohlo zemskou osou okolo ktorej je rozmiestnená hmota planéty. Gross vypočítal, že to môže byť o približne 8 centimetrov. Táto os nie je totožná s osou spájajúcou sever a juh, sú posunuté približne o 10 metrov.
Gross povedal, že rovnaký model v roku 2004 odhadol, že Sumatrianske zemetrasenie s magnitúdou 9,1 stupňa skrátilo deň o 6,8 mikrosekundy a posunulo os Zeme o 7 centimetrov.
Gross povedal, že hoci bolo čilské zemetrasenie menšie, ovplyvnilo viac os planéty z dvoch dôvodov. Na rozdiel od zemetrasenia na Sumatre, ku ktorému došlo blízko rovníka, došlo minulý týždeň k otrasom v stredných zemepisných šírkach. Navyše zemetrasenie v Čile spôsobilo do Zeme prudší zásah než zemetrasenie pred 6 rokmi.
Gross si myslí, že odhady budú presnejšie po získaní podrobnejších údajoch o nešťastí.