Strava medveďov grizly

19.2.2007 21:43:03 | Q
ScienceDaily | Počet zobrazení: 3589x

Neexistuje prieberčivý medveď grizly – zjedia takmer všetko čo nájdu. Ich stravovacie návyky skúma nová štúdia univerzity v Alberte.

 

Mravce, ovocie, losy, rastliny – to je zopár základných prvkov stravy tohto živočíšneho druhu. Vedci pomocou systému GPS pozorovali 18 jedincov po dobu troch rokov a analyzovali zloženie ich výkalov, čím získali dostatok informácií o zložení ich potravy.

Vedci identifikovali päť spôsobov akými medvede získavajú potravu – buď sa živia kvetmi, hmyzom, ovocím, vyhrabávaním rastlín, alebo zabíjajú iné zvieratá, zvlášť kopytníky.

Vedci našli aj rozdiel medzi medveďmi, ktoré žijú na úpätí hôr a tými, ktoré žijú vo vyšších polohách. Kým tie vysokohorské sú takmer úplne bylinožravé, medvede z nižších polôh sú dobrými lovcami losov a sobov zvlášť na jar, kedy je ostatnej potravy nedostatok.

Z výskumu vyplynulo 40 rôznych druhov potravy konzumovanej medveďmi. Ich množstvo sa líšilo s ročným obdobím. Na jar dominovali drobné rastliny a lov iných zvierat, v lete a na jeseň žrali medvede hlavne bobuľovité rastliny.

Vedci v štúdii upozornili aj na prípady úmrtí zvierat na cestách a priemyselných komunikáciách. Odporúčajú spevňovať násypy ciest vysievaním rastlín, ktoré nie sú atraktívne pre zvieratá, napríklad obyčajnou trávou. Dúfajú, že tá nedá medveďom dôvod priblížiť sa k cestám, ktoré sú pre ne smrteľne nebezpečné.

originál článku