ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Kruh v Kongu môže byť stopou meteoritu

10.3.2010 19:39:18 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2010x

Odlesnenie odhalilo v strednej Afrike možný kráter po meteorite. Krajinný prvok široký 36 - 46 kilometrov, ktorý sa nachádza v Konžskej demokratickej republike, môže byť jedným z najväčších objavených v posledných rokoch.

 

Talianski vedci zvážili aj iné možnosti pôvodu prstenca, ale všetky ostatné považujú za nepravdepodobné. Obraz kruhu je jasne viditeľný na satelitných záberoch. Podľa webovej databázy kráterov je na Zemi len asi 25 porovnateľných alebo väčších objektov.

Giovanni Monegato z Padovskej univerzity povedal, že útvar objavili až po odlesnení územie v poslednom desaťročí. Okolo neho tečie rieka Unia, ktorá zvýrazňuje jeho okrúhly tvar. Hlavná časť útvaru je nepravidelná a je v nadmorskej výške 550 m n. m. To je o 50-60 m vyššie než koryto rieky. Hoci to môže znieť proti teórii krátera, odborníci tvrdia, že krátery po meteoritoch môžu niekedy spôsobiť vytlačenie skál. Okolité skaly môžu erodovať, čím vytvoria kupolu.

Domnelý kráter nemá dobre definovaný vonkajší okraj, vedci z Padovy to ale vysvetľujú veľkým zvetrávaním a eróziou v tropickom podnebnom pásme. Dodávajú, že systém odvodnenia je veľmi podobný kráterom objaveným vo vlhkom prostredí.

Monegato povedal, že jeho tím teraz musí cestovať do oblasti a vykonať terénny výskum. Vedci budú skúmať skaly, ktoré by mohli dokázať vplyv vesmírneho telesa. Očakávajú, že objavia napríklad kremeň po šokovej metamorfóze - formu minerálu, ktorá vzniká, ak na skalu náhle pôsobí veľká sila. Nachádza sa len pri miestach jadrového výbuchu či dopadu asteroidov. Takýto dôkaz by jasne potvrdil pôvod krátera.

Vedci ešte zvažovali možnosť, že kráter vznikol ako výsledok vulkanickej činnosti či diaprizmu soli, známa geológia oblasti však tieto možnosti vyvracia. Vedci odhadujú, že v prípade vplyvu meteoritu mal ten priemer približne 2 km. Vek útvaru musia vedci ešte v ďalšom výskume určiť presnejšie, odhadujú však, že vznikol vo vrchnej jure.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,59
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.