Peruánsky ľadovec môže zmiznúť do piatich rokov

19.2.2007 23:16:01 | Q
ScienceDaily | Počet zobrazení: 2608x

Za posledný rok sa ľadovec Quori Kalis v Peru zmenšil o polovicu.

 

Glaciológov (vedcov skúmajúcich ľadovce a dobu ľadovú) trápi, že podľa posledných pozorovaní by mohol ľadovec úplne zmiznúť do piatich rokov a byť tak najjasnejším príkladom dopadov globálneho otepľovania.

Fakt, že ľadovec Quori Kalis je len jedným z mnohých ľadových jazykov, ktoré miznú vo vysokých polohách Ánd, znamená, že deštruktívny proces spôsobený neustálym otepľovaním sa planéty je v plnom prúde.

Vedci uhlíkovou analýzou ukázali, že niektoré odkryté miesta výskytu rastlín boli skryté pod ľadom najmenej 5000 rokov. Zistili tak, že súčasné ubúdanie ľadu je najrýchlejšie za posledných 50 storočí.

Odborníci ukazujú vo svete aj ďalšie prípady – najväčší ľadovec v Grónsku, Jakobshavn stratil viac ako 6,5% svojho ľadu za posledných desať rokov; predpoveď, že sneh na Kilimandžáre vydrží ešte 10 rokov dnes považujú vedci za príliš optimistickú,

Ľadovce miznú. A ľudí, ktorým slúžia ako zdroj pitnej vody, nezaujíma prečo. Sú ich milióny (aj z najchudobnejších oblastí sveta) a budú sa musieť s ich zánikom vyrovnať.

picture

Ľadovec Quori Kalis v roku 1978 a 2002

 

originál článku