ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Softvér vytvára 3D svet

20.2.2007 23:59:46 | Q
ScienceDaily | Počet zobrazení: 2544x

V digitálnej ére prešiel proces organizácie zbierok fotografií z dažďa pod odkvap. Vravievalo sa, že obraz je viac ako tisíc slov. Dnes sa však pýtame: “Čo je viac ako tisíc obrazov?”

 


Každý, kto vlastní digitálny fotoaparát, má problém s množstvom fotografií, v ktorých sa nedokáže dobre orientovať. Vedci z washingtonskej univerzity v spolupráci s firmou Microsoft však vyvinuli experimentálny softvér nazvaný Photo Tourism, pre ktorý je veľké množstvo obrázkov výhodou. Stovky fotografií jednej scény dokážu byť spracované do modelu 3D virtuálneho sveta. Technológia má potenciál nielen na organizovanie súkromných fotografií, ale aj na zachytávanie scenérií a možno v budúcnosti aj vytvorenie vizuálnej mapy všetkých fotografií na internete.

Ak do systému pre zdieľanie fotografií Flickr zadáte pre vyhľadávanie meno slávnej fontány Di Trevi v Ríme, nájdete viac ako 11 000 fotografií. Prehľadávať ich s cieľom nájdenia perfektného záberu je priam nemožné.

Vedci však prišli s riešením, ako vybrať ten správny pohľad. Navrhli a vytvorili program, ktorý analyzuje každý obrázok a prepočítava miesto, z ktorého bol spravený. Každý obrázok potom umiestni na konkrétnu pozíciu vo virtuálnej scéne. Pri prehliadaní obrázkov má potom používateľ pocit, že sa hrá videohru. Pri priblížení či natočení objektu je vždy aktivovaný obrázok, ktorý zodpovedá žiadanému miestu a rozlíšeniu.

Tento prístup má množstvo využití. Múzeá a hotely sa takto budú môcť efektne prezentovať na internete, archeológovia a biológovia dokážu vytvoriť realistický model ich výskumných miest a nálezísk, vojenské a bezpečnostné zložky tiež ocenia možnosť takejto organizácie záberov a športový fanúšik si bude môcť zrekonštruovať celý zápas kombináciou všetkých fotografií zo štadióna.

Spoločnosti ako Google a Microsoft už začali s tvorbou 3D modelov veľkých miest.
Cieľom projektu Photo Tourism je ale viac – vytvoriť obrazovú encyklopédiu sveta, ktorá by vám umožňovala v spolupráci s internetovou mapou zobraziť záber ktoréhokoľvek miesta či predmetu na povrchu našej planéty.

projekt Photo Tourism
FLICKR - systém na zdieľanie fotografií
originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,32
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.