ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Neptún možno pohltil planétu a ukradol jej mesiac

22.3.2010 20:31:57 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2540x

Neptún mohol v minulosti zhltnúť super-zem, ktorá kedysi obiehala v slnečnej sústave a ukradnúť jej mesiac. Táto udalosť by mohla vysvetliť záhadné teplo prúdiace z ľadovej planéty a nezvyčajnú obežnú dráhu je mesiaca Tritónu.

 

Donedávna bola záhadou aj samotná existencia planéty Neptún. Prašný oblak z ktorého vznikli planéty, sa pravdepodobne vo väčšej vzdialenosti od Slnka stenčil. Preto je ťažko pochopiteľné, že sú dve najvzdialenejšie planéty Urán a Neptún také veľké.

Čo však ak vznikli bližšie? V roku 2005 vedci zistili, že veľké planéty sa presunuli. Urán a Neptún vznikli bližšie pri Slnku a v procese presunu do vzdialenejších pozícií si pravdepodobne vymenili pozície.

Tritón, zvláštny mesiac Neptúna mohol byť podľa Stevena Descha z Arizonskej univerzity kedysi spojený s inou planétou. Mesiac je väčší než Pluto a pohybuje sa v opačnom smere rotácie ako planéty, čo naznačuje, že pôvodne nevznikol pri planéte.

Aby mohol Neptún Trirón zachytiť, musel mesiac výrazne spomaliť. Jedným z možných vysvetlení je, že partner mesiaca stratil väčšinu kinetickej energie pri kolízii s Neptúnom. V roku 2006 vedci uviedli, že Tritón bol pôvodne spárený s iným objektom podobnej veľkosti, ktorý gravitácia pôsobením Neptúnu odpudila.

Tritón však mohol spomaliť ešte viac, ak bola jeho partnerom ťažká super-zem. Masívny objekt mohol totiž pri kolízii vziať páru väčšie množstvo kinetickej energie. „Bolo by ľahšie zachytiť Tritón, ak by obiehal okolo niečoho masívnejšieho,“ povedal Desch.

Neptún mohol pohltiť super-zem. Teplo, ktoré po tom ostalo, by mohlo vysvetliť, prečo planéta vyžaruje viac tepla než Urán, ktorý má podobnú veľkosť aj zloženie.

Douglas Hamilton z Marylandskej univerzity, ktorý bol zapojený do výskumu Tritónu v roku 2006, si však myslí, že na začiatku vesmíru boli bežnejšie menšie objekty, ktoré potom pohltila migrácia planét. Neptún mal preto množstvo príležitostí ukoristiť Tritón od jedného z týchto objektov. Deschovu myšlienku však úplne neodmieta: „Stojí za to skúmať aj takúto možnosť.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,31
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.