ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Predpoveď pre Jupiter: Oblačno, miestami prehánky hélia

24.3.2010 21:29:57 | Q
Discovery News | Počet zobrazení: 1829x

Vedci si myslia, že vo vrchný vrstvách atmosféry obrej planéty sa kondenzuje hélium ako opar.

 

V Jupiteri podľa vedcov prší hélium. Je to podľa nich najlepšie vysvetlenie, prečo planéte chýba neón.

Keď vznikli z pôvodnej slnečnej hmloviny planéty, mali mať rovnakú štartovaciu pozíciu a teda rovnakú zmes zložiek. Sonda agentúry NASA, ktorá klesala atmosférou Jupitera v roku 1995 však ukázala výrazný nedostatok neónu.

„Volalo to po vysvetlení,“ hovorí Burkhard Militzer z Kalifornskej univerzity. Nové počítačové modely ukázali, že najpravdepodobnejšie je, že neón mizne z vrchnej vrstvy atmosféry vo vnútri kvapiek hélia.

Nie je to „dážď“ v zmysle dažďa, ktorý padá na zemi. Tlak a teplota na Jupiteri sú také vysoké, že kvapky tekutého hélia padajú cez tekutý kovový vodík.

David Stevenson z Kalifornského technologického inštitútu predpovedal héliový dážď na Jupiteri ešte pred získaním údajov zo sondy raketoplánu Galileo. „Pretože neón je nerozpustný v kovoch (na Jupiteri je vodík kovový), zdalo sa mi dobré vyskúšať, či sa to náhodou nedeje,“ povedal. „Som rád, že to vyskúšali.“

Ďalšie informácie o atmosfére Jupitera by mali prísť zo sondy Juno, ktorú chce NASA spustiť v budúcom roku a k Jupiteru by mala smerovať päť rokov.

Pochopenie dynamiky Jupitera je tiež dôležité pre štúdium planét mimo našej slnečnej sústavy, ktoré sú väčšinou rovnaké alebo väčšie ako Jupiter. „K podobnému procesu môže dochádzať aj na mnohých exoplanétach,“ povedal Militzer.

Na základe počítačových modelov by mali vznikať kvapky hélia 9500 až 13000 km pod vrcholom vodíkových oblakov na Jupiteri. „Deje sa tak v oblasti s oveľa väčšou hustotou než má atmosféra Zeme. Hustota je porovnateľná s hustotou vody,“ povedal Stevenson.

Na rozdiel od dažďa, hmly a iných systémov počasia na Zemi, kvapky hélia necirkulujú cez atmosféru, ale prenikajú stále hlbšie do planéty.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,16
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.