Počítačová hra ovládaná pohľadom

26.3.2010 17:14:12 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1967x

Univerzitní študenti vytvorili počítačovú hru, ktorú možno riadiť malými pohybmi oka. To by mohlo umožniť aj ľuďom s rôznymi telesnými postihnutiami stať sa počítačovými hráčmi.

 

Študenti z Imperial College v Londýne prispôsobili voľne šíriteľnú hru „Pong“, pri ktorej hráč posúva doštičku aby zachytil loptičku, ktorá sa odráža od krajov obrazovky. Úprava dovoľuje hráčovi pohybovať doštičkou pomocou oka.

Pri hraní hry si používateľ nasadí špeciálne okuliare, ktoré obsahujú infračervené svetlo a webovú kameru, ktorá zaznamenáva pohyb jedného oka. Webová kamera je prepojená s počítačom, kde program zosynchronizuje pohyby oka a hru.

Prototyp hry je veľmi jednoduchý, študenti ale veria, že technológiu možno využiť pri výrobe sofistikovanejších hier a že bude mať využitia napríklad aj pri invalidných vozíkoch či kurzore myši riadených ľudským okom.

Jednou z najväčších výhod novej technológie je, že je lacná a využíva bežne dostupný hardvér za približne 25 libier. Systémy, ktoré dnes vedci používajú na monitorovanie pohybu oka, stoja podľa študentov okolo 27 000 libier.

Vedúci tímu Aldo Faisal hovorí: „Je obdivuhodné, že naši študenti vytvorili zariadenie pomocou bežne dostupných vecí. Hra, ktorú vyvinuli je jednoduchá, myslíme si ale, že technológia má obrovský potenciál, pretože nevyžaduje množstvo drahého vybavenia. Veríme, že sa nám ju podarí zverejniť, aby mohol každý vytvárať nové hry a aplikácie. Dúfame, že to poskytne nový spôsob zábavy ľuďom, ktorí majú len obmedzené možnosti pohybu. V budúcnosti by mohlo ľuďom stačiť žmurknutie na prevrátenie listu v elektronickej knihe alebo spustenie ich obľúbenej piesne.“

Ian Beer, jeden so študentov, dodáva: „Hra je len prvým prototypom, ale tešíme sa, že sme prišli s niečím, čo môže pomôcť ľuďom, ktorí sa nevedia dobre pohybovať. Bolo by fantastické vidieť, že ľudia po celom svete vytvárajú hry pomocou našich zariadení a softvéru.“

Vedci teraz upravujú technológiu, aby dokázala sledovať pohyb oboch očí. To by umožnilo používateľovi vykonávať zložitejšie operácie, napríklad zobrazenie cesty na obrazovke. To by znamenalo možnosť riadenia motorizovaného invalidného vozíka.

originál článku