Čmeliaky majú nadzvukové farebné videnie

26.3.2010 18:05:41 | Q
Discovery News | Počet zobrazení: 2001x

Vnímanie farieb u čmeliakov patrí medzi najrýchlejšie v celej živočíšnej ríši.

 

Existuje dôvod, prečo vás čmeliaky vidia skôr, ako vy vidíte ich. Ich farebné videnie je päťkrát také rýchle ako naše a je jedným z najrýchlejších vo svete živočíchov.

Toto farebné videnie umožňuje včelám kľučkovať medzi trávou a stromami, unikať predátorom a sledovať sa navzájom v zrýchlenom tempe. Trik spočíva v množstve „záberov“, ktoré dokážu za sekundu spracovať a poslať do mozgu bunky rozlišujúce farbu.

„Obmedzením je rýchlosť fotoreceptorov,“ povedal Peter Skorupski z Univerzity kráľovnej Márie v Londýne. „Preto sme merali priamo rýchlosť receptora.“ V ľudskom oku sa receptory nachádzajú na sietnici v zadnej časti oka.

„Keď niečo vidíme, zdá sa nám to okamžité,“ povedal Skorupski. „Stojí však za tým množstvo spracovania. U ľudí to môže znamenať až desatinu sekundy.“

Najrýchlejšie známe videnie majú muchy, nie je ale farebné. Spolu s Larsom Chittkom chceli vedieť, či existuje podobne ako u múch aj u včiel vzťah medzi videním a spotrebovanou energiou. Prvým krokom bolo zistenie rýchlosti farebného videnia čmeliakov.

Experimenty ukázali, že farebné receptory čmeliakov boli pomalšie ako achormatické (nefarebné) receptory. Na druhej strane sú ale rýchlejšie než farebné videnie človeka.

originál článku