Pneumatika z gumy a cukru lepšie priľne na vozovku

29.3.2010 20:08:04 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2156x

Aj tá najväčšia „rachotina“ na ceste môže byť teraz ekologickejšia vďaka procesu, ktorý dokáže premeniť rastlinu na syntetickú gumu. Tak sa môže zmeniť materiál pneumatík, ktoré sa zvyčajne vyrábajú z ropy.

 

Izoprén je syntetická verzia prírodnej gumy, ktorá sa používa najmä v pneumatikách. Podľa Ilany Aldorovej zo spoločnosti Genecor dnes tvorí 27 % pneumatík. Pretože zdroje prírodného kaučuku nedokážu naplniť naše potreby, väčšina izoprénu sa získava ako vedľajší produkt spracovania ropy. Tieto zdroje sú však čoraz viac ohrozené, pretože spracovanie ropy je stále dokonalejšie.

Spoločnosť Genecor spolupracuje s gigantom v oblasti pneumatík - spoločnosťou Goodyear - a prišla s alternatívnym zdrojom. „S úspechom vyrábame veľké množstvo bio-izoprénu,“ povedala Aldorová. Podarilo sa už z neho aj vyrobiť pneumatiky, ktoré predviedli nový koncept.

Aldorová a jej kolegovia zobrali postupnosť génov enzýmu, ktorý umožňuje rastlinám syntetizovať izoprén a vložili ho do kmeňa baktérií Escherichia coli a huby. Geneticky získané mikroorganizmy boli schopné živiť sa rastlinnými produktmi, napr. glukózou, sacharózou, glycerolom či rastlinnými olejmi a produkovali izoprénový plyn, ktorý je možné zachytiť, kondenzovať a čistiť. Vedci testujú rôzne kombinácie mikroorganizmov a surovín aby našli správny pomer. Doteraz sa im podarilo z litra surovín za 40 hodín vyprodukovať 60 gramov izoprénového plynu.

Vedci vedia, že technológia sa v najbližších rokoch ešte na cesty nedostane, nevidia ale dôvod, prečo ju v komerčnej výrobe nezačať využívať.

Hoci produkcia bio-izoprénu môže byť udržateľnejšia než verzia vychádzajúca z ropy, nie je úplne bezproblémová - ani bio-izoprén sa nedokáže rozložiť.

originál článku