Najmenší supravodič tvoria štyri páry molekúl

30.3.2010 14:30:35 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2152x

Vedci objavili najmenší supravodič na svete – štvoricu párov molekúl, ktoré sú široké menej než jeden nanometer. Výskum na univerzite v Ohiu je prvým dôkazom možnosti výroby nanoskopických supravodičových vlákien použiteľných v miniatúrnych elektronických zariadeniach.

 

„Vedci povedali, že je takmer nemožné vytvoriť nanoskopické spojenia pomocou kovových vodičov, pretože odpor sa zväčšuje so zmenšujúcou sa veľkosťou vodiča. Nanovodiče sú potom tak horúce, že sa môžu roztopiť a zničiť. Joulovo teplo je tak hlavnou prekážkou pri výrobe nanoskopických elektrických zariadení,“ povedal vedúci výskumu Saw-Wai Hla.

Supravodivé materiály majú nulový elektrický odpor, takže môžu viesť veľký prúd bez spotreby energie či tepelných strát. Supravodivosť objavili v roku 1911 a doteraz bola považovaná za makroskopický fenomén. Objav však predpokladá, že existuje aj na úrovni molekúl, čo otvára novú cestu výskumu. Supravodiče sa dnes používajú v mnohých oblastiach od superpočítačov po zariadenia snímajúce aktivitu ľudského mozgu.

V novom výskume vedci skúmali syntetizované molekuly organickej soli, (BETS)2-GaCl4, umiestnené na povrchu zo striebra. Pomocou rastrovacej tunelovej spektroskopie pozorovali vedci supravodivosť skupín molekúl rôznej dĺžky. V reťazcoch kratších než 50 nanometrov klesala supravodivosť so zmenšujúcou sa dĺžkou. Vedci ju však ešte dokázali pozorovať pri štyroch molekulách dlhých spolu 3,5 nanometra.

Aby vedeli pri týchto rozmeroch pozorovať supravodivosť, potrebovali ochladiť molekuly na teplotu 10 K. Pri vyšších teplotách nebolo možná aktivitu pozorovať. V budúcnosti chcú vedci testovať rôzne typy materiálov, ktoré by mohli vytvárať supravodivé vlákna aj pri vyšších teplotách.

originál článku